Pokud Řecko neschválí další reformy, hrozí mu chaotický bankrot

Řecko si musí ještě dnes zajistit novou záchrannou půjčku. Pokud se to nepodaří, zemi hrozí chaotický státní bankrot. Prohlásil to řecký ministr financí Evangelos Venizelos. Dodal, že státům eurozóny už s Řeckem dochází trpělivost. Řečtí politici zatím stále nejsou ochotni přistoupit na mezinárodní požadavky nových škrtů a reforem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos | Zdroj: Reuters

Eurozóna chce, aby se o 20 procent snížila minimální mzda, která je nyní v Řecku v přepočtu asi 19 000 korun. Druhým požadavkem je redukce 13. a 14. platů, které se v Řecku stále vyplácejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném blížícím se bankrotu Řecka informuje redaktor Ondřej Houska

Řečtí politici však tato opatření odmítají. Důvodem jsou hlavně blížící se parlamentní volby, které mají proběhnout už v dubnu. Politici se ale vymlouvají, že by snížení mezd bylo kontraproduktivní. Pokud se lidem sníží platy, utratí méně peněz a tím prý ještě více poklesne výkon už tak slabé řecké ekonomiky.

Eurozóna namítá, že pokud se sníží velmi vysoké mzdy, tak to posílí konkurenceschopnost řecké ekonomiky, která je extrémně chabá.

Německo zvažuje podporu řeckých solárních firem

Číst článek

Athény kromě toho jednají také se svými soukromými věřiteli o škrtnutí velké části dluhů. I tato dohoda je podmínkou pro poskytnutí záchranné půjčky. Řecko ji musí dostat do 20. března, kdy má na trzích splatit 14,5 miliard eur, které dluží.

Pokud nedostane další mezinárodní půjčku, na splátku nebude mít peníze. Následoval by chaotický bankrot a kolaps řeckého bankovního systému, lidé by zřejmě v panice masivně vybírali úspory z bank a snažili by se je přesunout do zahraničí. Řecko by se tak stalo od konce druhé světové války po Německu první vyspělou zemí, kde by se státní bankrot uskutečnil.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme