Poláci chtějí danit elektronické cigarety stejně jako ty tradiční

Kuřáky elektronických cigaret v sousedním Polsku od nového roku nejspíš čeká velká změna. Vláda se na elektronické cigarety rozhodla uvalit spotřební daň stejně jako na cigarety a jiné tabákové výrobky. Změnu sice ještě musí schválit parlament, vládní strana Právo a spravedlnost v něm ale má pohodlnou většinu.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická cigareta | Foto: Lindsay Fox | Zdroj: Pixabay

Polský stát se bude na elektronické cigarety a další náhražky klasických cigaret nově dívat jako na tabákové výrobky, jak Polskému rozhlasu řekl mluvčí ministerstva financí Łukasz Świerżewski. „Začne povinné kolkování, budou podléhat placení spotřební daně a současně je bude kontrolovat stát. Pro konzumenty náhražek cigaret to znamená jistotu, že si kupují výrobky z legálního zdroje."

Elektronickou cigaretu kouří stále více dětí, nezapáchá a rodiče to tak téměř nepoznají

Číst článek

Spotřební daní nebudou zatížené jen samotné náhražky cigaret, ale také tekuté náplně do nich. Navrhovaná sazba je 50 polských grošů za mililitr, tedy 3 koruny.

Při spotřebě dvou desetimililitrových náplně týdně, tak bude změna pro polské kuřáky znamenat v přepočtu asi 250 Kč měsíčně a tři tisíce korun ročně navíc. Polský stát chce daň vybírat z každé náplně bez ohledu na to, kolik a zda vůbec je v náplních nikotin. Vláda si od toho slibuje výnos do státního rozpočtu v přepočtu kolem půl miliardy korun ročně.

V České republice ani ve většině zemí Evropy se z elektronických cigaret spotřební daňnevybírá. Poláci ale přesto s myšlenkou nejsou první. Spotřební daň z náhražek cigaret musí platit například Maďaři, Chorvaté nebo Italové, kde je sazba oproti Polsku více než trojnásobná.

V Polsku jsou elektronické cigarety neobyčejně oblíbené. Polský trh s nimi je druhý největší v Evropě a třetí na světě.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme