Politici debatují o pomoci oslabené automobilce Opel

Pomoc oslabené automobilce Opel by se neměla řešit na národní, ale na evropské úrovni. Myslí si to německý ministr zahraničí a kandidát SPD na post kancléře Frank-Walter Steinmeier. Pravděpodobnější je ale v tuto chvíli varianta garancí na úvěry ze strany německé vlády a spolkových zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přední pohled | Foto: Opel

O případné pomoci ze strany německého státu by se mělo rozhodnout do Vánoc, jak vyplynulo z krizového mítinku na půdě kancléřství. Případný podíl čtyř spolkových zemí, ve kterých se továrny Opelu nacházejí, se na spolkovém ministerstvu financí začal řešit dnes.

Opel zaměstnává v Německu 25.000 lidí a dalších zhruba 50.000 pracovních míst v dodavatelském sektoru je na automobilce také závislých. Frank-Walter Steinmeier si myslí, že jedině "společně mohou Evropané uspět v konkurenci dalších částí světa."

Proto by podle něj měl být vypracován záchranný plán pro celý evropský automobilový průmysl. Mnozí němečtí experti ale v první řadě doporučují, aby se Opel oddělil od amerického mateřského koncernu General Motors. Ten totiž podle jejich názoru táhne Opel nezadržitelně ke dnu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme