Politická situace v Česku může ohrozit hospodářství, varují experti

Experti Mezinárodního měnového fondu v souvislosti s nejasnou politickou situací v Česku varují před tím, že současná nejistota může výrazně zpomalit růst našeho hospodářství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Podle Subhaše Thákura z Mezinárodního měnového fondu přinášejí nejasnosti na politické scéně rizika ze dvou důvodů. Tím prvním je populistický přístup politických rivalů, který negativně ovlivňuje státní rozpočet. "Je tu určité riziko, že strany budou místo soutěže, kdo nabídne lepší hospodářskou politiku, hrát spíše o to, kdo lidem nabídne více výhod. Proto máme obavy z toho, jak dopadne jednání o státním rozpočtu na rok 2007," vysvětlil.

Druhým důvodem je pak obava z toho, že Česká republika kvůli politickým nejasnostem opět neprovede potřebné reformy veřejných financí, penzijního systému i systému zdravotnictví a vzdělávání. To by podle analytika ČSOB Petra Dufka naše hospodářství silně pocítilo. "Bez těchto reforem se Česká republika odsoudí k pomalejšímu růstu ekonomiky v horizontu několika let," dodal analytik.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme