Polovina domácností se cítí dobře finančně zajištěná, počet chudých ani v recesi nevzrostl

Ekonomický útlum a rekordní nezaměstnanost se podepisují i na spotřebitelské důvěře a celkové náladě ve společnosti. Výzkum agentury STEM však ukazuje, že počet domácností, které se potýkají s materiálním nedostatkem, se nijak nezvyšuje. A že obavy z budoucnosti mají spíše mladí lidé než důchodci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Loni s finančními potížemi potýkala zhruba třetina domácností, nebylo jich ale víc než v předchozím roce. Údaj se přitom drží na úrovni let, kdy bylo finančně ohrožených domácností v Česku nejméně.

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla spadají do kategorie „ohrožených“ především manuálně pracující lidé s výučním listem. Počet domácností, které cítí materiální nedostatek, je stabilní a pohybuje se kolem 35 procent. Naopak 49 procent domácností se cítí relativně dobře finančně zajištěných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky výzkumu agentury STEM shrnul její ředitel Jan Hartl

„Lidé jsou přesvědčeni o tom, že jim osobně se daří ještě docela dobře, ale mají pocit, že naší společnosti se vede špatně. Mají velkou obavu z budoucnosti, mají pocit, že úroveň, kterou mají dnes, a tu hodnotí relativně slušně, bude dlouhodobě neudržitelná,“ vysvětluje Hartl.

Za posledních pět let se vylepšily finanční poměry starší části populace, hůře jsou na tom naopak mladší lidé. Výraznější obavy z budoucnosti zaznamenali výzkumníci i u studentů a také podnikatelů a živnostníků.

„Při diskuzích kolem penzijní reformy se stává stále jasnější, že problémy současných důchodů jsou relativně slabé oproti problémům, které budou mít důchodci v budoucnosti. Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem bude klesat,“ uvádí šéf STEMu.

„Lidé jsou realisté a hodnotí své možnosti střízlivě. Není to tak, že by v každém okamžiku žehrali na to, že je všechno špatně a všeho je málo,“ shrnuje výsledky výzkumu Jan Hartl.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme