Polská Bytom ví, jak využít peníze z Bruselu
Podpůrné fondy Evropské unie dávají novým členským zemím velké šance na modernizaci infrastruktury a rychlejší dosažení úrovně starých členských států. Aby obce a města mohly využívat peněz z těchto fondů, musejí na to být připraveny. V sousedním Polsku sestavili žebříček obcí nejlépe připravených na přijetí unijních prostředků. První místo zaujalo 190tisícové město Bytom ve Slezsku. Dokáže využít unijní prostředky až z 81%.
Na jedné bytomské komunální stavbě spolufinancované Evropskou unií se byl podívat varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
"Cítíte něco? Necítíte. No tak vidíte." Demonstrovala skupině novinářů Krystyna Jastalová, že jí řízený subjekt nijak neotravuje ovzduší v Bytomi. Je ředitelkou Bytomského komunálního podniku, který provozuje čističku odpadních vod. Kilometr od usazovacích nádrží opravdu není cítit, že se nacházíme v místě, kde se každý den čistí až 30 tisíc metrů krychlových splašků. Na modernizaci čističky získala Bytom z bruselské pokladny 8 milionů 200 tisíc eur.
"Bylo to z fondu Phare, tedy z peněz určených teprve kandidátským zemím. Peníze jsme využili beze zbytku, což považujeme za nemalý úspěch, protože byrokracie, která získání a použití těch prostředků provází, je obrovská," říká paní ředitelka.
Projekt modernizace kanalizační spojky centra města s čističkou a její přizpůsobení unijním standardům byl jedinou investicí spolufinancovanou z Phare, kterou se v roce 1999 podařilo v Polsku dotáhnout do konce. Kvůli pozemkovým tahanicím Bytomi se sousední obcí město málem o unijní peníze přišlo, ale podařilo se Unií určený termín dokončení výstavby posunout a od letošního jara tato čistička, postavená hlavně za unijní peníze, slouží Bytomi k úplné spokojenosti a navíc oproti staré čističce tolik nepáchne.
Povzbuzeni tímto úspěchem chtějí bytomští radní využít další unijní peníze - tentokrát už z Fondu soudržnosti. Za skoro 300 milionů zlotých chtějí vybudovat oddělenou kanalizaci v centru města. Zvlášť na dešťovou vodu a zvlášť na vodu z domácností a institucí. 80 procent prostředků na tento projekt má dát Evropská unie.
"Pro Bytom je to obrovská šance. My sami jako podnik, ani město se svým rozpočtem bychom nebyli schopní toto financovat. Stále se totiž musíme vyrovnávat s hlavním břemenem a to jsou následky útlumu těžby uhlí a hutnictví v našem regionu," řekla Českému rozhlasu Krystyna Jastalová, ředitelka Bytomského komunálního podniku.
Nejnovější projekt bytomské radnice je už v Bruselu a má velmi dobré vyhlídky na to, že se dočká spolufinancování Evropskou unií. Bytomští v tom už trochu umějí chodit. Ne náhodou si drží první příčku v žebříčku připravenosti na využití unijních prostředků.