Polská vláda se hádá kvůli důchodům. Do penze se má jít až v 67 letech

Poláci by v budoucnu měli odcházet do důchodu až v v 67 letech. Občané i odboráři jsou proti, ale vláda říká, že jinou možnost nemá. Současný systém není udržitelný, protože polská populace stárne a zároveň se prodlužuje průměrná délka života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodce krmí v parku holuby | Foto: Reuters

Ještě v polovině týdne byla situace tak vyhrocená, že se spekulovalo o rozpadu koalice. Politici vládních stran si ale rychle uvědomili, s čím si zahrávají, a nyní hledají kompromisní řešení.

Na tom podstatném už se ale shodli – věková hranice pro odchod do důchodu se pro Poláky posune na 67 let, a to postupně až do roku 2040. Pro muže a ženy bude věk odchodu do penze stejný, dnes je mezi nimi rozdíl pěti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskusi o důchodové reformě v Polsku sleduje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Premiér Donald Tusk je při vyjednávání o důchodové reformě hodně nekompromisní. Koaliční lidovci se teď snaží prosadit alespoň několik vlastních návrhů – například aby ženy, které vychovávají děti, měly vyšší důchody nebo aby se jim za každé dítě snížil věk odchodu do penze o tři roky. Premiér o tom však nechce ani slyšet.

Reforma důchodového systému je pro Poláky velké téma. Například odboráři chtějí na výraz protestu od pondělí bydlet ve stanovém městečku před úřadem vlády. Demonstrace chystají i různé skupiny zaměstnanců, zejména ženy. Vláda naopak připravuje vysvětlující kampaň, proč je posunutí věku odchodu do důchodu na 67 let tak nutné.

Ekonomové jsou ještě radikálnější a tvrdí, že současný systém není možné udržet, ženy tráví na penzi až třetinu života a takový luxus si nemůže žádný stát dovolit. Sociologové upozorňují, že Polsku bude ubývat obyvatel, země bude dál stárnout.

Zatímco dnes na jednoho důchodce v Polsku pracují čtyři lidi, za 20 až 30 let bude poměr jeden na jednoho. Podle sociologů by se měl věk odchodu do penze posunout na 70 až 72 let. To si však zatím žádný politik netroufne navrhnout.

Petr Vavrouška, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme