Polské zdravotní sestry razantně stávkují

Polské zdravotní sestry vstoupily do stávky za lepší pracovní i platové podmínky. Není to jejich první protest; tak ostré tažení zdravotního personálu za lepší živobytí ale Polsko nepamatuje. Sestry v řadě nemocnic poprvé skutečně odešly od lůžek pacientů a pomáhají pouze obětem vážných nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry se malými stávkami a hladovkami domáhají zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek už od začátku listopadu. Nyní ale poprvé opustily hospitalizované pacienty. Nejhorší je situace v dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska, kde s plnou zdravotní péčí mohou pacienti počítat pouze v každé čtvrté nemocnici. V praxi to znamená, že se o hospitalizované nyní starají hlavně lékaři.

Polské zdravotnictví, které v posledních letech prochází rozsáhlou reformou, se potýká s trvalým nedostatkem peněz. Plat zdravotní sestry po třech desítkách let praxe se pohybuje na úrovni zhruba 700 zlotých, v přepočtu asi 6300 korun. Sestry nyní žádají o 300 až 400 zlotých navíc. Kromě toho požadují například i posílení stavů na odděleních, což by však bylo další pohromou pro již tak přetížené rozpočty nemocnic.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme