Polské zdravotní sestry razantně stávkují

Polské zdravotní sestry vstoupily do stávky za lepší pracovní i platové podmínky. Není to jejich první protest; tak ostré tažení zdravotního personálu za lepší živobytí ale Polsko nepamatuje. Sestry v řadě nemocnic poprvé skutečně odešly od lůžek pacientů a pomáhají pouze obětem vážných nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry se malými stávkami a hladovkami domáhají zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek už od začátku listopadu. Nyní ale poprvé opustily hospitalizované pacienty. Nejhorší je situace v dolnoslezském vojvodství na jihozápadě Polska, kde s plnou zdravotní péčí mohou pacienti počítat pouze v každé čtvrté nemocnici. V praxi to znamená, že se o hospitalizované nyní starají hlavně lékaři.

Polské zdravotnictví, které v posledních letech prochází rozsáhlou reformou, se potýká s trvalým nedostatkem peněz. Plat zdravotní sestry po třech desítkách let praxe se pohybuje na úrovni zhruba 700 zlotých, v přepočtu asi 6300 korun. Sestry nyní žádají o 300 až 400 zlotých navíc. Kromě toho požadují například i posílení stavů na odděleních, což by však bylo další pohromou pro již tak přetížené rozpočty nemocnic.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme