Kontroly polského hovězího skončí o půlnoci. Ministerstvu zemědělství stačí záruky Varšavy

Česká republika k půlnoci ukončí povinné kontroly polského hovězího masa. Příjemci masa tak nebudou muset od středy dokládat jeho vyšetření na přítomnost salmonely, která dělali na své náklady. Polsko poskytlo Česku i Evropské komisi záruky, že učinilo maximum, aby se na trh nedostávalo maso ze skotu nevhodného pro lidskou spotřebu, sdělili zástupci ministerstva zemědělství.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:50 26. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly polského masa skončí (ilustrační foto) | Foto: Matej Leskovsek | Zdroj: Reuters

„Informace, které nám Polsko zaslalo, jsme vyhodnotili jako dostačující. Proto jsme se rozhodli ukončit mimořádná veterinární opatření. To ale neznamená, že přestaneme kontrolovat dovozy, pouze skončí povinnost dovozců nechat hovězí maso z Polska laboratorně vyšetřit,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Řeznictví v Praze prodalo 300 kilo polského drůbežího se salmonelou. Maso je už nejspíš snědené

Číst článek

„Veterináři se i nadále intenzivně zaměří na kontrolu rizikových potravin, tedy zejména drůbežího a hovězího masa,“ dodal.

Nadále pak budou platit opatření, že dovozci masa musí den před přijetím zásilky ze zahraničí hlásit. Na úterním Žofínském fóru pak Toman uvedl, že jsou tlaky ze strany Evropské komise na zrušení této povinnosti. Česko podle něj v tomto neustoupí, klidně půjde k evropskému soudu.

„Polsko v pondělí informovalo, že během jednoho měsíce jeho dozorové orgány zkontrolovaly 227 jatek, 305 veterinárních lékařů, na které byly delegovány povinnosti úředního veterinárního lékaře, 1241 zprostředkovatelů obchodů se zvířaty, 787 přepravců zvířat a 85 hospodářství,“ uvedlo ministerstvo.

Opatření od února

Polské úřady vyšetřily kvůli kontaminované zásilce, která zamířila do Česka, zhruba 50 vzorků masa.

Další nepovolená bourárna masa v Praze. Majitel zahájil provoz bez povolení, původ masa prokázal

Číst článek

„Zdroj kontaminace nebyl zjištěn, přesto byla nařízena důsledná dezinfekce v celém podniku včetně prověření její účinnosti. Byl také prověřen zdravotní stav zaměstnanců pracujících v tomto provozu s masem,“ dodal český úřad.

Mimořádná opatření začala platit 21. února kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Následně se na českém trhu nalezla salmonela i v drůbežím z Polska. V dalších zhruba 250 odebraných vzorcích polského hovězího masa problémy zjištěné nebyly. Konec povinných kontrol kromě Polska chtěla s ohledem na jednotný trh unie také Evropská komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme