Velmi špatná reklama. Polští chovatelé dobytka se bojí o tržby, omezují porážky a zlevňují

Ceny hovězího na polském trhu padají, evropská média informují o dovozu zdravotně závadného masa z polských jatek, tamní hlavní veterinář musí věc vysvětlovat v Bruselu. Mezitím velvyslankyně Barbara Ćwioro v Praze věc objasňuje českému ministru zemědělství a jeho polský protějšek podezřívá autory investigativní reportáže z toho, že jim nejde o dobro Polska. Takový je poslední vývoj ve skandálu s nelegální porážkou dobytka.

Varšava/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienik Jarosław Pinkas ve čtvrtek uklidňoval veřejnost, že maso v polských obchodech je zdravotně nezávadné a že se zintenzivnila kontrola. Snímek z řeznictví v polské Gdyni | Foto: Matej Leskovsek | Zdroj: Reuters

Reportáž „Nemocný dobytek – vykoupím“ odvysílal investigativní pořad Superwizjer Američany vlastněné televize TVN, která je dlouhodobě kritická k polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS). Ostatně ta ji také nemá v lásce.

Do Česka se dostalo 300 kilogramů závadného masa. ‚Polská strana to musela vědět,‘ řekl ministr Toman

Číst článek

Slova polského ministra zemědělství a rozvoje venkova Krzysztofa Jana Ardanowského o tom, že neví, jaké byly úmysly novinářů, tak příliš nepřekvapí: „Nebudu ani zkoušet pátrat po tom, jestli jim opravdu šlo o dobro Polska,“ prohlásil politik.

S obdobnou reakcí už mají reportéři Superwizjeru zkušenost. Když loni na konci ledna odvysílali reportáž o tajných obřadech polských neonacistů, stali se terčem kritiky za to, že věc zveličují a škodí pověsti Polska.

Vláda krátce na to přijala nešťastný „zákon o holokaustu“, který vyvolal mezinárodní bouři a jehož nejkontroverznější pasáže nakonec kabinet v létě zrušil.

Ojedinělý případ?

Ministr Ardanowski jedním dechem dodal, že jde o ojedinělý případ a všichni, kdo jsou do obchodu s masem nemocných zvířat zapleteni, musí počítat s „dramatickými následky“.

Reportáž Superwizjeru přitom mluví o masovém obchodu. Novináři našli na internetu množství inzerátů a nabídek na výkup nemocného skotu, na některé z nich i volali a ptali se na výkupní cenu.

V Česku si takovou nehoráznost nedokážu představit, říká zemědělec k nelegální porážce v Polsku

Číst článek

Zdá se také, že polské úřady od začátku aféry poskytují rozporuplné informace. Podle českého ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) totiž polský dozorový orgán v úterý informoval českou stranu o tom, že se z jatek, kde se nemocné krávy porážely, žádné maso nedostalo do států EU.

O den později se ukázalo, že se maso dostalo na Slovensko a v pátek už jsou potvrzeni další odběratelé ve Francii, Rumunsku, Švédsku, Maďarsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Litvě i Portugalsku.

A rovněž ministr Toman v pátek odpoledne oznámil, že na 300 kilogramů problémového masa doputovalo i do Česka.

Francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume mluví o „strašném podvodu“ a k věci se vyjádřila i politička krajní pravice Marine Le Penová: „Ať žije globalizace! Ať žije obchod bez kontroly! Evropská unie vážně škodí zdraví,“ napsala na twitteru.

AKTUÁLNĚ: Maso z problematických polských jatek, kde se porážely nemocné krávy, se dostalo i do České republiky. Šlo o zhruba 300 kilogramů hovězího.

15:55 – 01. 02. 2019

3 6

Hlavní hygienik Jarosław Pinkas ve čtvrtek polskou veřejnost uklidňoval, že maso v obchodech je zdravotně nezávadné a že se zintenzivnila kontrola: „Velmi detailně mikrobiologicky zkoumáme to, s čím se právě obchoduje, ale tak jak jsem řekl, není tu absolutně žádný trend růstu, pokud jde o problémy spojené s otravou z jídla. Jsme bezpečnou zemí.“

Změny v pravidlech jateční porážky pak navrhuje hlavní veterinář Paweł Niemczuk, na jatkách chce kamery a tříměsíční uchovávání videozáznamů.

Dopady na polské chovatele

O „exportu velkého problému z malých jatek“ píše polský deník Rzeczpospolita. Producent odhalený v reportáži si mohl na jednom kilogramu masa nemocného skotu vydělat v přepočtu 12 korun, v případě zdravé krávy je to asi koruna a 80 haléřů.

V samotném Polsku není hovězí maso tak populární, většina jeho produkce tudíž míří na za hranice. Producenti se obávají, že pokud se zpráva v zahraničních médiích udrží delší dobu, dopady na export budou zdrcující. Polsko přitom v EU dominuje exportu do zemí mimo unii a ztráta tohoto trhu by byla pro místní chovatele ranou.

Jerzy Wierzbicki, předseda Polského sdružení producentů masného skotu, odhaduje, že ceny spadly: chovatelé teď na jednom zvířeti vydělají o 400 zlotých míň (asi o 2400 korun). „Situace je kritická, klesají objednávky polského hovězího. Jatka omezují porážky, další snížila ceny zhruba o sedm procent v průběhu třech dní,“ řekl deníku Rzeczpospolita Wierzbicki.

List také připomíná druhou stranu: úroveň kontroly. Právě kvůli její absenci mohla malá jatka v Mazovském vojvodství vydělávat porážkami nemocných krav tak dlouho. V regionu pracoval jen jeden kontrolor veterinární správy.

O práci není zájem – inspektoři si vydělají průměrně v přepočtu sotva 19 000 korun, což je v zemi míň, než dostává pokladní v supermarketu. I přes požadavky a protesty se ale platy nenavyšují.

Ozvěny v Česku

V roce 2012 se v Česku informovalo o takzvané solné aféře: některé polské firmy prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům různých druhů potravin. Některá polská média tehdy psala o české hysterii a povědomí „o české kampani proti polským potravinám“ v zemi zůstává dodnes.

Že mám něco proti vašim potravinám? To je recyklovaná fake news, řekl Babiš pro polský deník

Číst článek

O rok později se pak na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska s obsahem analgetika fenylbutazon, které se nesmí podávat zvířatům určeným k lidské stravě. Veterináři také našli opakovaně bakterie salmonely v kuřecím, krůtím nebo vepřovém mase dovezeném z Polska.

K tématu se nedávno v rozhovoru pro polský deník Gazeta Prawna vrátil premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Novináři mu připomněli, že v roce 2013 kvalitu polských potravin tvrdě kritizoval v pořadu České televize Máte slovo (čas 28:05).

„To je recyklovaná fake news, že má Babiš něco proti Polákům. Když jsem dokončil studia zahraničního obchodu, jezdili jsme sem nakupovat síru. Mám tu mnoho přátel, to tady jsem v roce 1978 poprvé viděl striptýz, ve Svinoústí a ve Štětíně. Do Varšavy jsem jel na svatební cestu,“ řekl premiér.

„Obviňují mě, že polské potraviny jsou konkurence pro moji firmu, ale já jsem z ní odešel před několika lety. Máme s Polskem velmi dobré vztahy, teď jsem se sešel s vaším premiérem (Mateuszem Morawieckým). A máme radost z toho, že u nás investujete a děláte byznys,“ doplnil.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme