Polsko má problémy s dodávkami ruské ropy

Zásoby této strategické suroviny se v největších polských rafinériích nebezpečně snižují. Důvodem je výpadek dodávek ruského ropného kolosu Jukos. Největší polské rafinérie - firma Orlen a gdaňská rafinérie - kupovaly až 40 procent ropy od ruského Jukosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rafinerie | Foto: Jan Rosenauer

Ten se ale stal obětí války mezi prezidentem Vladimirem Putinem a oligarchy. Polsku proto začíná chybět ropa. Někteří politici v tom vidí Putinovu odvetu za to, že Polsko podpořilo na Ukrajině opozičního kandidáta Viktora Juščenka, zatímco Moskva podporovala Viktora Janukovyče. Prezidenti Polska a Ruska se mají setkat už příští týden - u příležitosti 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

"Firma Orlen mě požádala, abych si o tom s prezidentem Putinem promluvil. Myslím si, že zatím není důvod k panice - tuto věc můžeme vyřešit," uvedl polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Celé situace využívá polská opozice: prohlašuje, že tento problém je výsledkem politiky levice, která orientací na ruskou ropu ohrozila energetickou bezpečnost země.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme