Polsko má problémy s dodávkami ruské ropy

Zásoby této strategické suroviny se v největších polských rafinériích nebezpečně snižují. Důvodem je výpadek dodávek ruského ropného kolosu Jukos. Největší polské rafinérie - firma Orlen a gdaňská rafinérie - kupovaly až 40 procent ropy od ruského Jukosu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rafinerie | Foto: Jan Rosenauer

Ten se ale stal obětí války mezi prezidentem Vladimirem Putinem a oligarchy. Polsku proto začíná chybět ropa. Někteří politici v tom vidí Putinovu odvetu za to, že Polsko podpořilo na Ukrajině opozičního kandidáta Viktora Juščenka, zatímco Moskva podporovala Viktora Janukovyče. Prezidenti Polska a Ruska se mají setkat už příští týden - u příležitosti 60. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

"Firma Orlen mě požádala, abych si o tom s prezidentem Putinem promluvil. Myslím si, že zatím není důvod k panice - tuto věc můžeme vyřešit," uvedl polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Celé situace využívá polská opozice: prohlašuje, že tento problém je výsledkem politiky levice, která orientací na ruskou ropu ohrozila energetickou bezpečnost země.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme