Polsko patrně do dvou let vstoupí do režimu ERM-2

Zatímco dříve bylo zavedení eura cílem každého nováčka v Evropské unii, dnes se do společné evropské měny nikdo moc nehrne. Vstup do eurozóny čeká v současnosti jen Estonsko, a to už 1. ledna 2010. Novým euronadšencem by se ale mohlo stát Polsko. Naznačuje to alespoň dnešní zpráva polského deníku Rzeczpospolita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro a další světové měny | Foto: Archiv

Podle zprávy by Polsko mohlo v roce 2013 vstoupit do režimu ERM-2, což je předstupeň zavedení eura. Potvrdil to ministr financí Jacek Rostowski. Podle analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše se ale jedná spíše o získání politické podpory pro euro jako takové.

„V Polsku má totiž euro na politické scéně dlouhodobě dobrý zvuk, a to jak u současné vlády, tak i u centrální banky. Současné hlasy ale nejsou vyjádřením nikterak silné podpory, jelikož je třeba si uvědomit, že vstup do ERM-2 v roce 2013 znamená pouze fakticky přijmout euro až v roce 2015, což je třeba dát do kontrastu s dobou před krizí, kdy se mluvilo v Polsku o přijetí eura v roce 2012. To však nyní není reálné, což souvisí spíše s problémy s veřejnými rozpočty Polska,“ uvedl pro Rádio Česko Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vtup Polska do ERM-2 v roce 2013. Téma pro analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše.

Otázkou je, zda může mít přijetí eura v současnosti vůbec nějaké výhody. Podle Bureše jednoznačně.

„V současné době jsou systémová rizika spojená s eurem pro malé otevřené ekonomiky minimální. Takové ekonomiky by navíc měli být integrované v ekonomikách Německa a Francie, respektive na vysokém stupni reálné hospodářské konvergence. Polsko bohužel tato kritéria nesplňuje, je spíše větší ekonomikou a zmíněných kritérií nedosahuje,“ dodal Bureš.

Podle analytika Poštovní spořitelny by v případě přijetí eura v Polsku byla ČR čistě hypoteticky znevýhodněná:

„V současné době se ale spíše hraje o budoucí podobu a formu eurozóny, kdy prioritou je takzvané vytvoření fiskální unie. Právě zde vidím zásadní roli ČR, a to v zapojení se do zmíněných debat tak, aby tam byly zohledněny naše priority a z hlediska načasování vstupu do ní bych se přikláněl k pozdějšímu datu.“

Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme