Polsko podle svého premiéra na vstupu do EU vydělalo

Polsko hodnotí první rok v Evropské unii. Premiér Marek Belka uvedl, že výsledky dosavadního členství předčily očekávání a černé předpovědi se nenaplnily. Unie se však těší větší podpoře obyčejných Poláků než politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Polsko získalo od EU o miliardu a půl eur více, než do bruselské pokladny odvedlo. Neexistuje žádná oblast, která by na tom byla hůře než před vstupem. Nenastal hromadný odliv mozků na Západ a polský trh nezaplavilo dotované maso a mléko. Naopak polské potraviny rychle dobývají západní trhy. Tak by se ve stručnosti dal shrnout hodnotící projev polského premiéra.

Podle Marka Belky ale hrozí nebezpečí, že Polsko toto dobré období promarní: "Pokud zapomeneme na rozpočtovou disciplínu, ztratíme dvě šance: za prvé na rychlý vstup do evropské měnové zóny a za druhé: ztratíme šanci na získání prostředků, které by umožnily snížení daní."

Předseda polské vlády také upozornil, že problémem není nedostatek peněz na financování projektů, ale nepružnost předpisů. "Máme sklon vytvářet přeregulované systémy, ve kterých jsou důležitější krytá záda úředníka než efektivní využití peněz," upozornil Marek Belka.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme