Polský PKN Orlen zaplatil za Unipetrol

Polský ropný koncern PKN Orlen zaplatil České republice zhruba 11,75 miliardy korun za státní podíl v petrochemické skupině Unipetrol. Fond národního majetku zároveň na PKN převedl 63 procent holdingu, čímž se jeho privatizace uzavřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Fond národního majetku získal za akcie Unipetrolu 11,304 miliardy korun. Zbytek částky obdržela Česká konsolidační agentura. "Peníze, které fond prodejem Unipetrolu získal, budou poskytnuty Státnímu fondu dopravní infrastruktury," uvedla mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová.

Celkem PKN za Unipetrol zaplatil 13,05 miliardy korun. Desetinu ceny uhradil loni. Konečná částka se však ještě může změnit podle toho, jak se vyvíjelo vlastní jmění Unipetrolu v roce 2004 do konce letošního května. V případě navýšení může výsledná cena vzrůst až o 15 procent.

Do 60 dnů po uzavření transakce s Unipetrolem musí PKN nabídnout minoritním akcionářům odkup akcií ve společnostech Unipetrol, Spolana a Paramo. Šéf PKN Orlen Igor Chalupec minulý týden na tiskové konferenci v Praze řekl, že cena bude reagovat na případnou změnu kupní ceny, kterou zjistí audit.

O prodeji 63procentního státního podílu rozhodla loni v dubnu vláda Vladimíra Špidly. PKN již prozradil některé z plánů, které s Unipetrolem má. Hodlá mimo jiné prodat stovku, tedy asi třetinu čerpacích stanic Benzina petrolejářské firmě ConocoPhillips. Zbaví se asi i některých chemických závodů, které patří do holdingu. Ty by měl koupit Agrofert Andreje Babiše.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme