Polští politici chtějí do tří let zavést euro, tamní centrální banka navrhuje počkat

Polsko se chce do tří let zbavit zlotého a zavést euro. Polští politici tvrdí, že pokud se chce Varšava stát důležitým hráčem Evropské unie, musí být ve skupině států, která o její budoucnosti rozhoduje. Tím mají na mysli státy eurozóny, které plánuji těsnější integraci a rozhodují o nových pravidlech. Centrální bance se to ale nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Guvernér polské centrální banky Marek Belka tvrdí, že by mělo Polsko počkat, až se stabilizuje dluhová krize. Vláda se podle něj opírá pouze o politické argumenty, místo aby přihlížela k ekonomickým faktorům.

Přesvědčit Poláky, aby se vzdali zlotých navíc nebude snadné. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že přijmout euro si přeje méně než třetina občanů.

Pokud jde o Českou republiku, ta se zavedením evropské měny v nejbližší době nepočítá. Nepřijme ji dříve než v roce 2017. Nejblíže má k zavedení eura Lotyšsko, které plánuje do eurozóny vstoupit v roce 2014.

Silvie Třeslínová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme