Poplatky na německých dálnicích jsou proti pravidlům EU, shodli se němečtí parlamentní odborníci

V rozporu s pravidly Evropské unie je i nová podoba mýtného, které prosazuje německá vláda. Vyplývá to z právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu, který citovala agentura DPA. Proti dálničním poplatkům, jež by podle nich diskriminovaly zahraniční řidiče, se ohradily především země sousedící s Německem včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt před časem uzavřel s Evropskou komisí kompromisní dohodu o podobě mýtného. V lednu pak německá vláda schválila pozměněný návrh, podle kterého si dálniční známku budou muset koupit všichni majitelé aut, kteří budou chtít použít německé dálnice, avšak některým německým řidičům se poplatky vrátí formou slevy na dani.

Sama o sobě není podle posudku právníků německého parlamentu úleva poskytovaná německým řidičům při placení daní z motorových vozidel diskriminační. V celkovém pohledu a v kombinaci s dalšími opatřeními ale podle právníků lze hovořit o "nepřímé diskriminaci na základě státní příslušnosti", která je v Evropské unii zakázaná. Tuto diskriminaci přitom podle nich nelze ospravedlnit žádným přípustným důvodem.

Připojištění auta do ciziny stojí pár desetikorun denně, ušetří ale tisíce

Číst článek

Vědecká služba Spolkového sněmu je nezávislá skupina expertů z různých oblastí, kteří jsou zaměstnanci parlamentu a pro poslance vypracovávají odborné posudky k různým tématům, nejčastěji právní povahy.

Spolkový ministr dopravy Dobrindt dlouhodobě odmítá, že by připravované mýtné bylo v rozporu s evropskými pravidly. Opírá se přitom mimo jiné o nedávno dosažený kompromis v jednání s Evropskou komisí, na základě kterého by například za mýtné kompenzaci nedostávali všichni němečtí řidiči, ale především ti, kteří jezdí ekologicky šetrnými auty. Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová před pár dny prohlásila, že EK ještě celou záležitost s Německem nedořešila.

Nejtvrdším kritikem připravovaného mýta je Rakousko, které uvažuje, že proti němu podá žalobu k Soudnímu dvoru EU. Po důkladné analýze by se k ní mohlo připojit i Česko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme