Portugalská vláda se dohodla na podmínkách mezinárodní půjčky

Portugalsko si půjčí od mezinárodních institucí 78 miliard eur. Tříletou půjčku dohodla lisabonská vláda s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující portugalský premiér José Sócrates | Zdroj: Reuters

Část z této půjčky půjde podle listu Wall Street Journal i na pomoc portugalským bankám. Úrok teprve určí schůzka ministrů financí eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích trhů na dohodu o pomoc Portugalsku mluvil na Rádiu Česko Jan Jedlička, ekonom České spořitelny

Šéf menšinové vlády v demisi José Sócrates řekl, že podmínky prý nejsou tak tvrdé, jako v případě Řecka a Irska a vycházejí z toho, co už kabinet navrhl.

„Budou zachované 13. a 14. platy i důchody. Stát nebude dál propouštět. Nemá se zmenšit minimální mzda ani oddalovat odchod do důchodu. Sníží se penze nad 1500 eur měsíčně, ty nejnižší ale vláda může valorizovat,“ uvedl Sócrates.

K jednáním vzal i zástupce nejsilnější opoziční strany. Dohodu bude totiž plnit až kabinet, vzešlý z předčasných voleb na začátku června. Nový parlament také bude muset podmínky schválit.

Podle ekonoma České spořitelny Jana Jedličky na zprávu o dohodě mezi Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem a Portugalskem zareagovaly trhy velmi kosmeticky, ale pozitivně:

„Pokud se podíváme na výnosy portugalských státních dluhopisů, tak proto, že akutní nebezpečí insolvence přestalo hrozit. Tyto výnosy nepatrně poklesly, nicméně například hodnota výnosu desetiletého státního dluhopisu se pohybuje na úrovni 9,5 procenta. A to je dlouhodobě neudržitelné.

Podle Jedličky je nejvýše pravděpodobná částka těsně nad čtyřprocentní hranicí.

„Dohoda se snaží nejen poskytnout peníze, ale požadovat něco i po Portugalsku a zavést nějaký komplexní plán hospodářských reforem. Jsou tam opatření na liberalizaci trhu práce, jsou tam požadavky na privatizaci státních podniků, součástí toho balíčku jsou i peníze na rekapitalizaci bank. Jsou tam i jasná opatření, která bude portugalská vláda muset plnit,“ pokračuje Jedlička a dodává:

„Reformy ale začnou nést své ovoce za dva, za tři roky. Portugalci to budou mít velice těžké a já bych se ani nedivil situaci, kdyby po pár měsících relativního klidu obava o schopnost Portugalska dostát svým závazkům rostla.“

Igor Maňour, David Koubek, Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme