Portugalsko má mezinárodní finanční pomoc prakticky jistou

Nepřítomnost ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna se nakonec nepodepíše na jednání ministrů financí v Bruselu. Portugalsko podle všeho získá finanční pomoc evropského záchranného mechanismu. Požádalo o ni kvůli stále se zvyšujícím úrokům ze svých dluhopisů, které by si nemohlo dovolit splácet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisabonské tramvaje využívají turisté i místní | Foto: David Koubek

Ministři financí eurozóny na své schůzce v Bruselu právě schvalují záchranný program pro Portugalsko ve výši 78 miliard eur. Jednat mají i o změně podmínek 110 miliardové půjčky Řecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák v odpoledních Ozvěnách dne.

"Věřím, že dohodnutý program nevyvolá žádné pochybnosti ani velké diskuse při našem jednání,“ řekl portugalský ministr financí Fernando Teixera Dos Santos. Poslední překážkou k přijetí plánu mezinárodní půjčky za provedení úsporných opatření a reforem veřejných financí bylo Finsko.

Tamní třetí nejsilnější strana Praví Finové se stavěla proti další pomoci státům eurozóny, které se ocitly ve finančních problémech. Nakonec se ale dvěma hlavním finským stranám podařilo získat na svou stranu poslance menších stran a Finsko záchranný plán pro Portugalsko potvrdí.

Na jednání ministrů financí eurozóny ale přijde na přetřes i situace Řecka. To nestíhá naplňovat plán privatizace státního majetku a neplní ani program úspor v rozpočtu. Aby dostalo další splátku půjčky 12 miliard dolarů, museli by ministři odsouhlasit změnu podmínek úvěru. Rozhodnutí se ale dnes neočekává.

V Bruselu se ale samozřejmě mluví i o aféře šéfa MMF Dominiqua Strauss-Kahna. „O skandálu tady každý ví. Na chodbách je možné zaslechnout, jak si o tom lidé povídají nebo telefonují. Ale při příchodu na jednání několik z nich připomnělo, že je třeba respektovat presumpci neviny,“ podotknul zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme