Portugalsko ochromila generální stávka
V Portugalsku je dnes generální stávka. Zavřené zůstávají některé školy, řada nemocnic funguje jen jako o víkendu. V Lisabonu ani Portu nejezdí metro a v depu zůstává i část autobusů a vlaků. Odboráři tak protestují proti vládnímu úspornému rozpočtu na rok 2011.
Zvyšuje se DPH, platy státních zaměstnanců se krátí až o desetinu, méně dostanou i města a obce. Zmrazí se důchody bude se privatizovat a zavádí se nová bankovní daň. To jsou hlavní změny, které vládní socialisté prosadili po dohodě se středo-pravicovou opozicí.
„Jediné, co vláda v této situaci může dělat, je snížit deficit a přitom zachovat sociální spravedlnost a neudusit hospodářský růst," řekl Radiožurnálu ekonom Pedro Lains.
„Mnoho vrstev v portugalské společnosti není spokojeno s tím, co se děje v politice. A stávka je jedním ze způsobů, jak tento protest vyjádřit,“ vysvětluje Joao Vieira Silva, který v portugalské tripartitě zastupuje zájmy malých a středních podnikatelů. Podle něj je stávka předzvěstí brzkých změn na politické scéně.
K protestu se přidala i řada menších odborů. „Stávky se zúčastní přes 80 procent zdejších učitelů. Škola bude zavřená,“ říká odborový předák na jedné z lisabonských základek Francisco Janeiro.
O aktuální situaci ve stávkujícím Portugalsku mluvil ve Světě o deváté Rádia Česko David Koubek
Normálně nefungují ani nemocnice. Portugalské dráhy vypravily jen ty vlaky, které podle pravidel o minimální službě musejí. Městská doprava ale povinné spoje stanovené nemá - v Lisabonu ani Portu tak nejezdí metro. Aerolinky musely zrušit asi pět set letů. Protestují například i soudci, herci nebo popeláři. Velké demonstrace se ale nečekají.
Někteří lidé ovšem považují protest za zbytečný. Na krácení platů státních zaměstnanců nebo zvýšení DPH se totiž už vládní socialisté dohodli s hlavní opoziční stranou. A stávka tak na úsporném balíčku nic nezmění.
Portugalský stát musí šetřit, aby i nadále mohl splácet svůj dluh. Přestože je na tom lépe než Řecko a Irsko.
Finanční trhy se kloní k tomu, že i Portugalsko nakonec dřív nebo později bude muset požádat o půjčku z evropských stabilizačních mechanismů a od Mezinárodního měnového fondu - i když to bude o desítky miliard eur méně.