Posílání SMS zpráv i volání ze zahraničí je ode dneška levnější

Z dovolené v zahraničí budeme moci letos volat mobilem podstatně levněji. Ode dneška dochází k dalšímu razantnímu snížení cen volání i SMS zpráv z ciziny. Nová pravidla, která navrhla Evropská komise a schválil Evropský parlament, totiž stanovují nižší cenové stropy u těchto služeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování

telefonování | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jan Lodl ze serveru Mobil.cz považuje za správnou hlavně regulaci cen textových zpráv: "V případě SMS zpráv je postup zjevně oprávněný, protože krátké textové zprávy jsou pro operátory velmi levné a přitom za ně lidé v Evropské unii platili poměrně velké peníze."

Ode dneška tak stojí poslání SMS ze zahraničí v EU maximálně 11 eurocentů, tedy přes 3 Kč bez DPH. To je třikrát méně než byla dosavadní průměrná cena. Minuta volání z jiné země Evropské unie nás vyjde na necelých 12 korun bez DPH. Za příchozí hovory zaplatíme už jen asi 5 korun.

Pro zákazníky je používání roamingu od dnešní půlnoci ale výhodnější i v dalších oblastech. Po provolání půlminuty bude muset operátor účtovat cenu hovoru po jednotlivých vteřinách a v dalších dvou letech by ceny měly ještě klesnout.

Cenu už snížili i čeští mobilní operátoři, kteří ale s další regulací cen nesouhlasí. Důvod nám vysvětlila mluvčí T-mobilu Martina Kemrová: "Jakákoli regulace v oblasti mobilních komunikací je škodlivá, protože omezuje zdravý konkurenční trh. Už regulace roamingového volání před dvěma lety nepřinesla nárůst objemu volání. To dokazuje, že cena volání ze zahraničí není bariérou při využívání této služby."

Přečtěte si také:
EU se dohodla na reformě telekomunikačního trhu
Co bude s evropským telekomunikačním balíčkem?
EU se dohodla na reformě telekomunikačního trhu
EK schválila novou regulaci telekomunikačního trhu
Evropská komise navrhuje vytvořit jednotný telekomunikační trh

Tomáš Medek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme