Posilování koruny letos podle ekonomů zpomalí

Česká koruna dopoledne k euru i dolaru oslabovala, ještě včera ale vytvořila právě k americkému dolaru nový rekord: 20 korun a 67 haléřů. Stále silnější koruna nedělá radost firmám, které vyvážejí, protože za zboží, které v zahraničí prodají, dostanou méně. Naopak turisté v cizině nakoupí levněji. Jak by se tedy měl kurz koruny vyvíjet v roce 2007?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Ještě v roce 2000 stál americký dolar 42 korun - dnes to není ani polovina. Čím to je? Investoři o něj teď ztrácejí zájem, protože čekají lepší úrokové sazby v zemích eura. Jak by tedy mohl vypadat kurz koruny v letošním roce? Podle Tomáše Vlka z Patria Finance v posledních letech posilovala koruna k euru vždy zhruba o 5% ročně - letos by to ale mohlo být jen procento a půl.

"Na konci roku čekáme kurz zhruba 27 korun za euro a 20,50 za dolar. To zpomalení koruny je z důvodu zpomalování růstu HDP a také se zde objevují rizika například v běžném účtu, kde se zvyšuje tempo odlivu dividend do zahraničí."

Pokud by koruna opravdu zpomalila, tak budou mít exportéři velkou radost. "Současné rekordy, které koruna láme, je zbavují obrovské konkurenční výhody na mezinárodních trzích," připomíná předseda Unie malých a středních podniků David Šeich

Na druhou stranu musíme také říct, že slabý dolar působí proti zdražování pohonných hmot, protože ropa se obchoduje právě v dolarech.

Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme