Poslanci budou jednat o změnách v DPH, na stole je několik různých návrhů

O možném snížení daně z přidané hodnoty by dnes mohli znovu jednat poslanci. Kromě vládního návrhu zákona o DPH by měli diskutovat i o návrzích sociálních demokratů snížit dolní sazbu ze současných devíti na šest procent a Vlastimila Tlustého z ODS, který chce snížit sazbu základní z 19 na 15 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

K oběma návrhům, které by vyšly státní pokladnu dohromady na sedmdesát miliard korun, má výhrady občanský demokrat Michal Doktor. Vládní novela zákona o DPH je ale podle něho velmi důležitá:

"Především povzbudí trh s auty. To se jedná o ty účinky zákona, které dovolí podnikatelům započíst si DPH na vstupu. Zdůrazňuji, že není pravdou, že podnikatelé nebudou platit DPH. Budou ji platit jako ji platí u počítačů, šicích strojů či psacích potřeb. V tom návrhu zákona jsou ale i jiné návrhy, které zlevní peníze na trhu, zpřístupní a zatraktivní je pro podnikatelské subjekty."

Poslanci se mají vrátit i k opatřením, kterými chce vláda čelit ekonomické krizi. Kabinet počítá například se snižováním sociálního pojištění nebo rychlejšími odpisy pro firmy.

Podle lidovce Ludvíka Hovorky je plán připravený dobře. I tak ale bude chtít některé otázky slyšet podrobně: "Jsou to otázky, které se týkají toho mechanizmu, jakým způsobem se dorovnají peníze na důchodové zabezpečení o ty procentní body, vlastně o ty prostředky, o které se sníží odvody. A jestli je tedy zaručeno, že pro zaměstnance nedojde potom při výpočtu důchodu k nějakému poškození. A drhá věc - já jsem předpokládal, že NERV, případně vláda sama, se zamyslí nad tím, proč je u nás tak nízké zdanění hazardních her."

Pro opozici je vládní protikrizový balík nedostatečný a navíc prý přišel pozdě, vystoupí s vlastním návrhem.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme