Poslanci budou o rozpočtu hlasovat ve čtvrtek

Poslanci rozhodnou o dalším osudu vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok až ve čtvrtek. Po téměř tříhodinové debatě se jednomyslně shodli na tom, že konečné hlasování o tom, zda návrh propustí do druhého čtení, či ho zamítnou, odloží na čtvrteční ráno. Diskuse stále probíhá. Opozice kritizuje vysoké výdaje rozpočtu a nadhodnocené příjmy, což by podle ní vedlo k enormně vysokému deficitu státních financí. Ministr financí Jiří Rusnok ve své obhajobě rozpočtu tvrdil, že odhady jsou reálné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Předlohu, která počítá se schodkem 52 miliardy korun, podporují jen sociální demokraté. Rozpočtový výbor v úterý sněmovně doporučil, aby rozpočet odmítla. Poslanci v nynějším tzv. prvním čtení schvalují pouze základní položky hospodaření státu - tedy příjmy, výdaje a uvedený deficit. Ministr fiancí Jiří Rusnok zatím ve své obhajobě rozpočtu dokazoval, že čísla na straně výdajů a příjmů jsou reálná a vycházejí z fundovaných odhadů vývoje ekonomiky. Proto je podle něj reálný i příjem rozpočtu plánovaný na 700 miliard korun.

Opozice vládě vytýká, že kalkuluje s nadhodnocenými příjmy. Opoziční ekonomové tvrdí, že vláda se nesnaží snížit ze zákona povinné výdaje, nedělá nic proti růstu veřejného dluhu a do výnosů zahrnula příjmy z privatizace energetiky a plynárenství.

V rámci rozpočtové rozpravy budou poslanci zřejmě nejvíce diskutovat o tom, kde hodlá vláda nalézt potřebné finance pro vysoké školství, dopravní obslužnost a posílení vnitřní a vnější bezpečnosti České republiky. Mnozí poslanci ČSSD si myslí, že vláda by potřebné finance mohla získat seškrtáním výdajů.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme