Poslanci podpořili vydání státních dluhopisů za téměř 132 miliard

Sněmovna podpořila návrh zákona, který počítá s vydáním státních dluhopisů v objemu téměř 132 miliardy korun na krytí schodku letošního státního rozpočtu. Ten počítá s deficitem 135 miliard korun, rozdíl chce vláda vyrovnat jinými způsoby. Dluhopisy mají mít splatnost až 55 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v trezoru | Foto: Free Stock Photos

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je vydávání státních dluhopisů signálem, že Nečasova vláda stát dál zadlužuje.

„Je to logický důsledek způsobu, jakým stát v posledních letech hospodaří. To znamená, že navzdory tomu, že máme pravicovou vládu, která šla do voleb a potom do vládních pozic s hesly, že se zastaví zadlužování, tak bohužel zadlužování pokračuje. A to poměrně velkým tempem,“ řekl Sobotka.

Ministr financí Miroslav Kalousek Sobotkovy argumenty odmítá. „Kdyby vláda neudělala nezbytná úsporná opatření, kdyby vládla sociální demokracie, tak by deficit nebyl 135, ale 230. Takže ano, samozřejmě vydáváme dluhopisy na krytí schodku státního rozpočtu a budeme je vydávat až do roku 2015. O vydání dluhopisů bylo fakticky rozhodnuto už při schvalování zákona o státním rozpočtu,“ poznamenal Kalousek.

Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme