Poslanci schválili druhý pilíř penzí. Lidé si budou moct spořit v soukromých fondech

Už od příštího roku si budou moci Češi vybrat soukromou pojišťovnu, u které si budou spořit na důchod. Sněmovna schválila hlasy vládních poslanců návrh zákona, který to umožní v rámci takzvaného druhého důchodového pilíře. Předloha teď míří do Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pokud návrh horní komorou parlamentu projde, budou si lidé moct převádět z prvního, státního pilíře, do soukromých pojišťoven tři procentní body ze sociálního pojištění. Pod podmínkou, že si lidé sami zaplatí další dva procentní body.

Do druhého pilíře se můžou lidé zapojit dobrovolně, pak už ale nebudou moci vystoupit. Prezident Asociace penzijních fondů, bývalý ministr financí a dnes člen vládní ekonomické rady Jiří Rusnok se ale domnívá, že by pro mladší ročníky měl být druhý pilíř povinný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok v poledních Ozvěnách dne

„Je to systémová chyba od samého začátku. To není žádné penzijní připojištění, to je jenom rozšíření našeho sociálního zabezpečení o spoření. Jestliže máme první pilíř povinný, a nikdo o tom nepochybuje, tak máme mít i druhý pilíř povinný,“ řekl Rusnok.

Záruky za peníze, které lidé do soukromých fondů vloží, jsou podle něj dostatečné: „Určitě nejsou menší než v kterékoli jiné finanční instituci, která podléhá přísné regulaci a dozoru České národní banky. Jsou úplně stejné, jako jsou v bankovních ústavech. De facto jsou stejné jako u státu, protože jediná situace, kdy by to mohlo být vážně ohroženo, je, že stát nebude mít peníze. A pak nebudou peníze ani na důchody v prvním pilíři.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek hovořil na toto téma na Rádiu Česko

Lidé, kteří budou spořit ve druhém pilíři, ale zřejmě ani tak nebudou mít na důchod vystaráno. „Situace je mnohem složitější. To je pouze šance na to, že relativní snížení důchodů ve vztahu ke mzdám, které nutně čeká budoucí mladší generace, by mohlo být o něco nižší, než je předpokládáno bez účasti ve druhém pilíři. Ale rozhodně to nestačí pro udržení životní úrovně, na kterou jsou lidé zvyklí v produktivním věku,“ poznamenal Rusnok.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zdůraznil, že jde o to zajistit stabilitu penzijního systému. „Zavedení tzv. druhého pilíře, zavedení spořícího mechanismu, který dnešním mladým lidem pomůže dosáhnout v době jejích důchodového věku na slušný důchod, je z dlouhodobého hlediska nevyhnutelné. A musím, bohužel, říci, škoda, že se tak nestalo před 10, 15 lety.“

Dnes dostávají lidé, kteří odejdou do důchodu, v průměru 60 procent původní čisté mzdy. Z ekonomických odhadů ale vyplývá, že se tento poměr sníží o 10 až 20 procent. „Čili někam k 50, možná 40 procentům bývalé čisté mzdy. Je to poměrně razantní očekávané možné snížení,“ dodal prezident Asociace penzijních fondů.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme