Poslanci schválili vyvlastnění pozemků pro novou dráhu v Ruzyni

Vyvlastnění pozemků potřebných pro stavbu nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni má umožnit zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Pozemky mají být vyvlastněny za cenu v místě obvyklou. Zákon by měl nabýt účinnosti dnem vyhlášení, ale projednat ho ještě musí Senát a podepsat prezident republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravovaná paralelní dráha letiště Praha - Ruzyně | Foto: Letiště Praha

Jedna z předkladatelek, poslankyně Hana Orgoníková z ČSSD, upozornila, že výstavba nové dráhy je pro hlavní město velmi důležitá: "Pražské ruzyňské letiště by mělo být zařazeno do sítě evropských letišť. A pokud bychom neprodloužili tuto dráhu, nebo nedošlo k výstavbě, tak bychom se do této sítě nedostali. A to by myslím by byla pro Prahu škoda."

Proti zákonu umožňujícímu vyvlastnění pozemků pro výstavbu nové dráhy na ruzyňském letišti hlasovala ODS a část ČSSD a US-DEU.

Poslanec ODS Vladimír Doležal říká, že s věcným záměrem zákona souhlasí a mohl by ho i podpořit - předloha je ale podle něj v rozporu s Ústavou: "Tam je ten problém, že Ústavní soud rozhodl, že zákony by se měly týkat věcí obecných a věci konkrétní by měla dělat exekutiva, to znamená rozhodovat by měla vláda či příslušné úřady, nikoli parlament zákonem. Ten problém je spíše právní, než věcný. Většina rozhodla tak, jak rozhodla, takže se to musí než respektovat.

ODS počká podle Doležala na postoj Senátu, který teď musí sněmovnou schválený zákon posoudit, a pak se poradí o možnosti podat ústavní stížnost.

Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu paralelní dráhy v Ruzyni patří finanční skupině Penta Investments. Ta s touto právní normou nesouhlasí, považuje ji za protiústavní a nevylučuje proto, že se obrátí na Ústavní soud.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme