Poslanci zvýšili DPH. Od ledna musejí Češi počítat se zdražením

Od nového roku nás čeká další zdražení. Poslanecká sněmovna totiž schválila vládní rozpočtový balíček. Nejvýznamnější změnou je zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, které pocítí každý z nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšení DPH také v Brně zdraží teplo, ilustrační foto | Foto: Michal Záboj

Od nového roku zdraží veškeré zboží, protože se zvedá jak základní sazba DPH ze současných 20 na 21 procent, tak snížená sazba z nynějších 14 na 15 procent.

Do snížené sazby patří například potraviny, léky, energie, služby, doprava, tiskoviny nebo stavební práce. Pokud se tedy domácnosti budou chovat stejně, jako se chovají dosud, tak jim růst DPH o jeden procentní bod zvýší náklady na osobu a měsíc zhruba o 120 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké budou konkrétní dopady dnes přijatého daňového balíčku, shrnuje redaktor Českého rozhlasu Jaroslav Skalický

„Podle mého názoru není hlavním dopadem to, jestli máme sazby DPH 14 a 20 procent, jako je tomu dnes, nebo 15 a 21. Hlavní je nejistota, jaké ty sazby budou. Firmy nejsou schopny připravit napevno systémy tak, jak mají běžet od příštího roku. Situace je komplikovaná, jak se to řeší již rok. To je velká nejistota. Na mne jako ekonoma to působí, že vláda neví, co chce,“ říká Petr Janský, ekonom Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Daňový balíček obsahuje i další změny, které mají státu přinést vyšší příjmy. Vyšší zdanění postihne lidí s příjmy zhruba nad 100 tisíc korun - budou tři roky odvádět navíc tzv. solidární příspěvek 7 procent. Také pracující důchodci přijdou o základní slevu na dani, ta je skoro 25 tisíc korun.

Dojde také k omezení výdajových paušálů, které využívá asi půl milionu živnostníků, osob samostatně výdělečně činných. Mají možnost si podle druhu podnikání odečíst paušálně náklady, aniž by je dokládali účty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech zvýšení DPH mluvil na Radiožurnálu Petr Janský, ekonom Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumník think tanku IDEA při CERGE-EI

Nově tak budou moci paušály 30 a 40 procent uplatňovat, jen pokud jejich příjmy nepřekročí 2 miliony korun. Jinak budou muset odečítat v daňových přiznáních pouze skutečně vynaložené náklady. Další znevýhodnění je v tom, že když využijí výdajové paušály, ztratí nárok na některé daňové úlevy, např. slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti. Toto opatření některým živnostníkům výrazně zvýší daně.

Ministr Kalousek již avizoval, že když prošel daňový balíček, znamená to, že už ministerstvo financí nebude muset škrtat v rozpočtu na příští rok oněch 41 miliard korun.

Daňový balíček prošel sněmovnou. Vláda bude pokračovat

Číst článek

Není to tak však úplně. Daňový balíček zvýší příjmy státu, ale pořád budou podle odhadu premiéra Nečase chybět zhruba 4 miliardy korun, aby rozpočtový schodek nepřesáhl plánovaných 100 miliard. To znamená, aby se udržel pod třemi procenty HDP.

Vláda bude o rozpočtu jednat dnes, do sněmovny předloží jeho původní verzi, ale i v ní bude muset ještě najít čtyřmiliardovou úsporu. Důvodem je, že kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky musí stát počítat s nižšími příjmy.

Právě dnes navíc Evropská komise předpověděla české ekonomice propad o víc než jedno procento.

Řešení sporu o daňový balíček našla ODS jen několik hodin před hlasováním

Číst článek

Jaroslav Skalický, pir, mad, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme