Posledních 15 let znamenalo pro Čechy slušnou životní úroveň

Životní úroveň obyvatel České republiky se za posledních patnáct let zvyšovala. Vyplývá to z analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí, podle které vzrostla průměrná mzda čtyřnásobně, trojnásobně se zvýšily také důchody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové vzrostla průměrná mzda od roku 1993 do loňska čtyřnásobně: "Zatímco v roce byla 1993 byla skoro šest tisíc korun, konkrétně 5.904, koncem loňského roku to bylo už víc než 23.500 korun."

Jak dodává mluvčí Filipová, devítinásobně vzrostla také zadluženost českých domácností: "Z necelých 93 miliard korun v roce 1993 se zvýšila téměř na 874 miliard v loňském roce."

Podle ekonoma Davida Marka byla zadluženost obyvatel ČR v posledních patnácti letech přirozená, polovinu její částky představovaly hypotéky. Řada lidí si posledních patnáct let půjčovala peníze hlavně na bydlení.

Češi zdaleka nejsou tak zadlužení jako ostatní Evropané, ale úroveň zadluženosti by se už měla hlídat, říká David Marek

"Prozatím zadluženost nedosahuje takových parametrů, abychom se museli obávat něčeho podobného, co se stalo ve Spojených státech amerických. Nicméně už také není pravda, že by zadluženost českých domácností byla zanedbatelná a nebylo potřeba jí věnovat pozornost a monitorovat tento sektor."

Ekonom Marek také předvídá, že česká ekonomika by mohla dlouhodobě a celkem rychle - ve srovnání se současnou globální ekonomickou krizi - růst.

"Aktuálně potenciál české ekonomiky je takový, že by mohla zvyšovat svůj výkon o tři až čtyři procenta ročně. Pokud nedojde ke strukturálním změnám, potom by stejným tempem mohla růst i průměrná mzda, tedy životní úroveň českých domácností."

Květa Moravcová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme