Přísun potravinových bank se oproti loňsku zpětinásobil, výrazně pomáhají dodávky obchodních řetězců

Pětkrát víc potravin než loni putuje od letošního ledna do potravinových bank, uvedla Česká federace potravinových bank. Dopomohl k tomu nový zákon platný od ledna, podle kterého musí řetězce nabízet neziskovým organizacím nezkažené zboží, které neprodají. Téma rozebírá Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Například obchodní řetězec Kaufland vyčíslil množství darovaných potravin za první pololetí na 120 tun. Tesco pak na stovky tun. Za řetězec Lidl to vyčíslila jeho mluvčí, Zuzana Holá.

„K dnešku jsme darovali přibližně 200 palet zboží především s chybějící nebo poškozenou etiketou, s poškozenými obaly. Ovoce, zeleninu ani pečivo potravinovým bankám nenabízíme. Poskytujeme potraviny ne v jednotlivých prodejnách, ale v našich logistických centrech, kam je pravidelně na vlastní náklady svážíme,“ popisuje mluvčí Holá.

Prodejci musí nově nabízet jídlo potravinovým bankám. Senátoři si na zákon stěžují

Číst článek

Za celý loňský rok předaly potravinové banky dalším neziskovým organizacím víc než 2300 tun jídla.

Potraviny dostávají nejčastěji azylové domy, denní stacionáře, domovy pro seniory nebo vývařovny. A zájem je podle ředitelky Federace potravinových bank Veroniky Láchové pořád velký.

Je co dohánět

„V současné době se hodně snažíme zprocesovat čerstvé potraviny, velmi intenzivně pracujeme na procesech ohledně mléčných výrobků nebo ovoce a zeleniny. V tomto fresh sortimentu máme pořád co dohánět,“ přiznává Láchová.

Loni dostalo potraviny 96 tisíc lidí. Na začátku tohoto roku ale potravinové banky řešily problém, že nebylo kam obdržené potraviny ukládat. V tom má nyní pomoci nové logistické centrum v Modleticích u Prahy, které České federaci potravinových bank bezplatně přenechal jeden obchodní řetězec.

Do skladu se vejde víc než 700 tun potravin a z něj putují do patnácti regionálních bank. V centru se tak nově dá skladovat větší objem potravin, což v těch menších skladech zatím nešlo.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme