Potraviny na světovém trhu výrazně zlevňují, snížení cen se dá očekávat i v Česku

Cena potravin na světovém trhu rychle klesá. Podle organizace OSN pro výživu a zemědělství to bylo v srpnu ve srovnání s červencem přes pět procent. Potraviny by navíc během příštích měsíců mohly zlevňovat i v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod, potraviny, supermarket

Obchod, potraviny, supermarket | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Hlavním důvodem pro snižování cen je snížení poptávky, slabší je především poptávka z Číny a Indie. Přitom ale zůstává vysoká nabídka. A to také proto, že letos zemědělci nečelili katastrofám, které v jiných letech decimovaly úrodu.

K tomu přistupuje levnější ropa a energie obecně, což snižuje náklady na dopravu. V Evropě se ještě přidává ruské embargo, takže je více neprodaného ovoce, zeleniny a mléka. Například zásoby obilovin jsou díky dobré úrodě v celosvětovém měřítku letos největší za posledních 29 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech celosvětového snižování cen potravin mluvila Jitka Hanžlová

V České republice si ale na výrazné snížení budeme muset ještě počkat. Jedním z důvodů jsou například rozdíly mezi lokálními trhy a tím globálním, vysvětluje analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

„Světové potraviny se v konečné ceně podílejí tak zhruba jednou třetinou a to ještě asi spíš u potravin, které jsou sem dováženy. Ale i u těch potravin, které se produkují tady v okolí a v Česku, můžeme vidět určitý cenový pokles, který je ale mnohem slabší. Do cen potravin se samozřejmě promítají i marže obchodníků, tady je na mysli často kritizovaná marže maloobchodních řetězců.“

Podle ředitelky Next Finance Markéty Šichtařové bychom se zlevnění mohli dočkat v příštích měsících.

„Zatím se pokles cen projevuje hlavně ve velkoobchodu, dá se ale očekávat, že ještě do konce roku bychom se mohli dočkat snížení cen potravin i na pultech obchodníků,“ popisuje.

To se zřejmě nebude týkat čaje, kakaa a výrobků z kakaových bobů. Ty letos na komoditních trzích naopak zdražily.

Jitka Hanžlová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme