Potraviny zdražily, nejvíce sýr. Prodraží se i vánoční cukroví, stoupla cena másla, cukru a vajec

Potraviny v obchodech podražily. Za poslední rok je nárůst ceny patrný zejména u sýru, který zdražil o třetinu. Více peněz ale musí lidé platit i za nákup másla, cukru a vajec, čímž se jim pečení vánočního cukroví letos prodraží. Vyplývá to z aktuálních výsledků Českého statistického úřadu, který každý měsíc sleduje ceny 26 druhů potravin na pultech českých obchodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny, obchod, supermarket | Foto: Fotobanka Pixabay

Pokud se ceny všech sledovaných výrobků sečtou jako obsah nákupního košíku, je cena proti loňskému listopadu o čtyři procenta vyšší. Nejvýznamnější nárůst zaznamenal eidam, kdy za kilogram zákazníci letos platí 138,48 koruny, zatímco loni to bylo přes 105 korun. O více než čtvrtinu podražil také cukr, a to na 19,42 koruny za kilogram z loňských 15,17 koruny.

Máslo zdražilo o osminu. Za klasickou čtvrtku másla letos nakupující platí téměř 43 korun, zatímco před rokem to bylo o pět korun méně. Dražší jsou i vejce, a to zhruba o dvacetník. Aktuálně je lze v obchodech pořídit v průměru za 3,15 koruny, loni to bylo za méně než tři koruny.

Levnější kuřecí, mléko i zelenina

Dražší je také vepřové a hovězí maso, které obchodníci prodávají o devět, respektive čtyři procenta dráž než loni. Naproti tomu kuřata nepatrně zlevnila z loňských 71,03 koruny za kilogram na letošních 70,68 koruny. Cenu kaprů statistici neuvádějí, sledují ji až v prosinci.

Kromě kuřat zlevnily i další potraviny. Jde například o mléko, jogurty, mouku, ovoce a zeleninu. Nepatrně levnější je i bílé víno, zatímco lahvové pivo zdražilo zhruba o korunu.

Madeta přestává vykupovat mléko od malých dodavatelů. Pro některé je to likvidační

Číst článek

Ceny potravin letos ovlivňovala řada faktorů. V první půli roku například zemědělce prodávající mléko trápila krize, kvůli které prodávali produkci za ceny pod výrobními náklady. Na evropském trhu totiž bylo i kvůli zavedení ruského embarga na dovoz potravin mléka přebytek. V českých obchodech se cena mléka propadla na dno v červenci, kdy mohli lidé koupit litr v průměru za 16,83 koruny.

Tabulka cen některých potravin:
Potraviny - Cena 15. listopadu 2016 - Cena 9. listopadu 2015
Hovězí maso zadní bez kosti - 214,00 Kč/kg - 205,76 Kč/kg
Vepřová pečeně s kostí - 114,81 Kč/kg - 105,16 Kč/kg
Kuřata kuchaná celá - 70,68 Kč/kg - 71,03 Kč/kg
Eidamská cihla - 138,48 Kč/kg - 105,02 Kč/kg
Vejce slepičí čerstvá - 3,15 Kč/ks - 2,97 Kč/ks
Máslo čerstvé - 171,29 Kč/kg - 152,27 Kč/kg
Cukr - 19,42 Kč/kg - 15,17 Kč/kg
Mléko polotučné - 18,22 Kč/l - 18,52 Kč/l

S cenou vajec může ještě do Vánoc zahýbat současný problém s objevením salmonely ve vejcích z Polska. Roste tak poptávka po českých vejcích. Dalším faktorem jsou slevové akce obchodních řetězců. Podle nedávné analýzy společnosti Česká distribuční, která rok a půl sledovala slevové letáky řetězců, je snaha zákazníky lákat především slevami na maso a alkohol. Tento sortiment se nejčastěji objevuje na titulních stranách letáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme