Používání platebních karet je v Česku stále relativně bezpečné, tvrdí experti

Lidé, kteří používají platební karty v bankomatech nebo v obchodech, se prý nemusejí příliš obávat. Česko stále patří k zemím, kde je podle odborníků vysoká ochrana proti zneužití bezhotovostního styku. I přesto by si držitelé karet měli dávat velký pozor. Hlavně při zadávání PIN kódu nebo při nákupech přes internet. Zlodějům nahrává, když si lidé špatně zabezpečí osobní počítač.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezkontaktní platební karta | Foto: Marián Vojtek

Mezi zloději je stále oblíbený takzvaný skimming. Organizované gangy při něm využívají řadu metod k získání údajů z magnetického proužku karet k výrobě jejich padělků.

Podle výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána by lidé měli být opatrní při výběru z bankomatů. „Zakrýt si dlaní druhé ruky zadávání PINu, zbytečně PIN nikde nedávat na odiv,“ upozorňuje Kotlán a dodává: „Stačí, když se člověk bude ke kartě chovat jako k penězům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnost platebních karet se zajímala Petra Benešová

Vloni napadli zloději v Česku zhruba 150 bankomatů, z toho 114 jich bylo v Praze. Případy se podrobně zkoumají.

„Vesměs se velice rychle přijde na případy, které jsou tímto způsobem charakterizované, a dá se i velice rychle vyhledat, kdo za tím je - různé skupiny zejména balkánského původu,“ doplňuje Kotlán.

Podle odborníků je placení kartami stále bezpečnější než používání hotovosti. „Banky veškeré dění na internetu pečlivě sledují a většinu pokusů o útoky odhalí ještě před samotným dokonáním, tedy odcizením prostředků klienta."

„Zároveň investují do systémů, které mají potenciálnímu zneužití zabránit, jako jsou například 3D secure, tedy potvrzování transakce SMS zprávou,“ popsal Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Když zloději držiteli karty peníze ukradnou, banka mu finanční obnos nahradí. České prostředí prý není pro používaní platebních karet příliš rizikové.

„Český trh platebních karet je velmi moderní, mimo jiné v důsledku plošného zavedení čipových karet, vyspělých monitorovacích systémů na straně bank, a je ve srovnání s mnoha jinými státy nadstandardně bezpečný,“ dodal Matoušek.

Zloději se v roce 2012 dostali ke zhruba 300 až 400 milionům korun z celkového ročního objemu plateb kartou. Ten byl vloni 950 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zneužití platebních karet informoval výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán

Bezkontaktní platební karty používá stále více Čechů. Podle sdružení Iuridicum Remedium nejsou zcela bezpečné. Sdružení tvrdí, že informace lze načíst z karty uložené v peněžence v kapse, protože nejsou šifrované ani nijak zabezpečené. S tím ale Roman Kotlán ze Sdružení pro bankovní karty nesouhlasí.

„Bezkontaktní čipové karty jsou v mnohém bezpečnější, protože klient nedává kartu z ruky a transakce, které provádí, má pod kontrolou. Mnohdy do částky 500 korun ani nezadává PIN," upozorňuje Kotlán a dodává: „Zápis je určitým způsobem uložen a cizí zařízení není schopné za běžného provozu informaci přečíst.“

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme