Povodně budou mít dopad na českou ekonomiku, kurz koruny ale neovlivní

Povodně v Česku nemají dopad na českou korunu. Podle některých analytiků její kurz neovlivní státní výdaje ani následky záplav. Obrat ve vývoji by neměl nastat ani za několik měsíců, kdy budou známá přesná čísla o vzniklých škodách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněná Vltava u Lužce nad Vltavou na Mělnicku (3. června) | Zdroj: ČTK

Koruna bude udržovat krok s ostatními měnami v regionu a záplavy její obchodování vůbec neovlivní, říkají ekonomové.

Například podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka by musely být škody výrazně větší než dosud.

„Aby povodně měly nějaký nepříznivý vliv na českou korunu, jejich rozsah by musel být násobně větší. Škody v očekávané výši jednotek miliard korun na významné výprodeje na devizových trzích nestačí,“ míní Menčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký dopad budou mít povodně na českou korunu, zjišťoval redaktor Jan Beneš

Kurz koruny podle ekonomů ovlivňují jiné faktory. Třeba podle Markéty Šichtařové z Next Finance je to rozdíl mezi úrokovými sazbami v Česku a eurozóně.

„Samozřejmě že v minulosti, kdy česká koruna byla mnohem víc obchodovaná spekulanty, by taková přírodní katastrofa korunu ovlivnit mohla. Nicméně to je doba už dávno minulá. V současné době koruna pouze pasivně kopíruje vývoj na eurodolarovém trhu,“ připomíná Šichtařová.

Česká koruna dnes mírně posiluje. Oproti euru se obchoduje za 25 korun a 60 haléřů. Vůči dolaru je na úrovni 19 korun a 40 haléřů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme