Pozici lídra v těžbě ropy převzaly od Ruska Spojené státy, nejvíce vyváží do Číny

Světový trh s ropou se změnil. Dlouhá léta bylo největším těžařem mimo země OPEC Rusko a největším dovozcem byly Spojené státy. To už ale přestává platit, jak vyplývá z poslední zprávy Mezinárodní agentury pro energii. Na první příčku produkce se dostávají právě Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná plošina (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Začátkem příštího roku budou těžit více ropy než Rusko. S těžbou více než 10 milionů barelů denně - což je americký výkon v posledních dvou čtvrtletích - se stanou příští rok největším producentem ropy mimo kartel OPEC.

Stojí za tím prudký růst těžby ropy z břidlic. Spojené státy, které byly největším dovozcem, začínají naopak ropu vyvážet. A největším spotřebitelem ropy na světě se stala Čína, kde stále přetrvává hlad po surovinách, protože tamní průmysl neustále roste.

Mezinárodní agentura pro energii říká, že růst produkce ve Spojených státech umožní zemím mimo ropný kartel OPEC v příštím roce zvýšit dodávky v průměru o 1,7 milionu barelů denně. Z toho ve druhém čtvrtletí mají dodávky stoupnout až o 1,9 milionu barelů denně, což bude nejvyšší růst od 70. let minulého století.

Vysoký růst také vyváží výpadky těžby kartelu OPEC a zklidní vývoj cen ropy, které by jinak mohly vzrůst nad současných 110 dolarů za barel.

Těžba v zemích OPEC poprvé za dva roky klesla pod 30 milionů barelů denně. Mohl za to prudký výpadek těžby v Libyi a Iráku. Nevyrovnal ho ani růst produkce v Saúdské Arábii. Ta už třetí měsíc za sebou těží více než 10 milionů barelů denně.

Těžba z břidlic v Evropě narazila

Těžba ropy a plynu z břidlic zvyšuje soběstačnost Spojených států v energetice a mění trasy tankerů, které teď více než jindy míří místo na americký kontinent do Číny. O těžbě z břidlic se uvažuje také v Evropě.

Největší potenciál je v Polsku a ve Francii. Právě tam ale dnes rozhodla ústavní rada, která ve Francii plní úlohu ústavního soudu, že dál platí zákaz průzkumu a využívání ložisek břidlicového plynu technologií takzvaného frakování.

Proti ní brojí ekologové a odmítavě se k ní staví v podstatě všechny evropské státy. Česká republika uvalila moratorium i na pouhý průzkum ložisek břidlicových plynů.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme