Pozornost ekonomů poutá zasedání Britské centrální banky

Klid před bouří - v takovém duchu by se podle ekonomů mělo nést dnešní zasedání bankovní rady Národní banky Anglie. Podle analytiků dnes budou bankéři vyčkávat, na příštím setkání ale budou muset rozhodnout o osudu takzvaného kvantitativního uvolňování, ke kterému přistoupili z důvodu zmírnění hospodářské krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze v trezoru | Foto: Free Stock Photos

S pomocí kvantitativní uvolňování napumpovala Britská centrální banka do ekonomiky 200 miliard liber. Tím se program vyčerpal a bude tak třeba částku navýšit anebo ho ukončit.

Podle většiny analytiků Národní banka Anglie program kvantitativního uvolňování neprodlouží. Tím skončí s aktivní podporou ekonomiky, protože úrokové sazby už jsou v podstatě na nule a nemůže je tak dále snižovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zasedání bankovní rady Národní banky Anglie. Situaci sleduje analytik Citibank Jaromír Šindel.

"Je pravděpodobné, že nyní v lednu nebude Britská centrální banka dělat nějaké výrazné kroky a zvolí spíš vyčkávací taktiku. Sazby již nemají kam jít dolu, naopak se koncem roku čeká jejich zvýšení," řekl Rádiu Česko analytik Citibank Jaromír Šindel.

Co se týče kvantitativního uvolňování, tam si podle něj banka počká na únor, kdy skončí takzvaný nákupní program. "Tam se rozhodne, jestli tento program dále rozšíří či nikoliv. To bude záviset na datech ze čtvrtého čtvrtletí ekonomiky," dodal.

Rozhodnutí Národní banky Anglie může podle analytiků do jisté míry naznačit ochotu dalších centrálních bank nadále podporovat ozdravení jednotlivých národních ekonomik. Podle Šindela Evropská centrální banka již v prosinci indikovala, že postupné snižování likvidity, které bylo patrné v roce 2009 , bude během roku 2010 snižovat.

"Zároveň Čína dnes v noci lehce přitáhla kohoutky zvýšením krátkodobých úrokových sazeb. A je také zřejmá nervozita centrálních bankéřů ohledně snižování podpory ekonomiky, což je patrné ze zpráv americké centrální banky, kdy je nejistý vývoj ohledně trhu s nemovitostmi, který by mohl přiškrtit opět oživení ekonomiky," přiblížil analytik.

Singer: ČR bude mezi prvními zeměmi, které zvýší sazby

Podle viceguvernéra Miroslava Singera bude Česká národní banka jednou z prvních na světě, která přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. "Pokud byla česká ekonomika připravená na snížení sazeb ve čtvrtém čtvrtletí, tak pravděpodobně s ohledem na postupné oživení světové ekonomiky bude připravena i na jejich růst o nějakých 75 až 100 bodů na 2 procenta koncem roku 2010," uvedl analytik

"Ale asi nebudeme úplně z prvních a rozhodně toto zvýšení nebude nejsilnější, které svět zažije v roce 2010," dodal.

Zatímco většina centrálních bank plánuje letos sazby držet a nebo zvyšovat, některé - například podle analytiků banky Unicredit - budou i nadále úroky škrtat - v této souvislosti se mluví o Rusku, Maďarsku Srbsku nebo Rumunsku, kde ale bude záležet na vývoji politické situace.

"Nicméně snižování v těchto 4 ekonomikách bude výjimkou ve světě rozvíjejících se ekonomik. Naopak se čeká jejich relativní zvyšování," řekl Rádiu Česko analytik Citibank Jaromír Šindel.

Martina Mašková, Roman Chlupatý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme