Druhé nejatraktivnější za Rakouskem. Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko je v tomto ohledu v regionu střední a východní Evropy druhou nejatraktivnější zemí. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval britský Legatum Institute s podporou Erste Group.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pracovník, práce, dělník, stavba - ilustrační foto

Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Nebezpečím pro středoevropský region je ale odliv mozků do zahraničí (ilustrační foto) | Foto: Marco Lachmann-Anke | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Celkem do Česka mezi roky 2000 a 2015 přišlo o 3,5 procenta více lidí, než kolik jich ze země odešlo. Atraktivnější pracovní trh nabídlo ve středoevropském regionu pouze Rakousko (plus 7,4 procenta).

Mzdy rostou, chybí lidé. Globální nezaměstnanost byla nejnižší za téměř čtyři desetiletí

Číst článek

Přebytek příchozích pracovníků nad těmi, kteří zamířili do zahraničí, zaznamenalo ještě Maďarsko (1,1 procenta), Slovinsko (0,4 procenta) a Slovensko (0,1 procenta). Ze zemí, které v tomto období rozšířily Evropskou unii, bylo Česko z pohledu migrace pracovních sil nejúspěšnější.

Ve zkoumaných 17 středoevropských a východoevropských zemích zaujímá Česko druhou pozici (za Rakouskem) i v kritériu spokojenosti s celkovým životním standardem.

Co se týče spokojenosti pracovníků s výší měsíční mzdy, zaujímá Česko čtvrté místo v regionu. Spokojenější se svým finančním ohodnocením jsou lidé v Rakousku, Slovinsku a také v Litvě.

Odliv mozků

Nebezpečím pro středoevropský region je podle studie odliv mozků do zahraničí. „Ti nejlepší a nejbystřejší příliš často odcházejí, ať již kvůli zpomalujícím ekonomikám, anebo jednoduše z důvodu lákavějších příležitostí v zahraničí,“ uvedla zpráva.

Česko má stále nejvyšší míru neobsazených pracovních míst v EU. Nejnižší je v Řecku

Číst článek

Jedním ze zásadních úkolů pro Česko a ostatní země v regionu je podle analytiků Legatum Institute vytvoření podmínek, které nová generace takzvaných mileniálů očekává ke své práci. Slovensko a Polsko již představily programy na zpětné přilákání kvalifikovaných pracovníků, kteří se v minulosti vydali do zahraničí za lepšími podmínkami.

Migrace lidí, včetně migrace ilegálních přistěhovalců, zůstane podle zprávy výzvou během celé následující dekády.

„Způsob, jakým se (migranti) budou integrovat do stávajících kultur, jaké pracovní pozice budou vykonávat, a kdy odejdou domů, jsou zásadními otázkami, které budou řešit jak politici, tak občané,“ upozornila zpráva Prosperity Report.

Další úspěch Česka bude záviset i na tom, jak se dokáže vypořádat se svými největšími komparativními slabinami. Těmi jsou zejména zdlouhavý proces při zakládání obchodních společností a nižší transparentnost rozhodování ve veřejném sektoru. Celkově zaujímá Česká republika z hlediska prosperity podle Legatum indexu prosperity 26. místo mezi 149 zeměmi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme