Praha 1 kontrolovala část bytů nabízených přes Airbnb. Pochybení zjistila u více než čtvrtiny

Úředníci živnostenského odboru Prahy 1 letos zatím zkontrolovali 45 bytů, které jejich majitelé pronajímají prostřednictvím Airbnb a dalších ubytovacích platforem. Pochybení zjistili ve 14 případech. Uvedla to mluvčí městské části Veronika Blažková. V centru města je největší množství bytů využívaných tímto způsobem, jen na Airbnb se jedná o zhruba 3500 jednotek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Server Airbnb nabízí v Praze tisíce pronájmů.

Server Airbnb nabízí v Praze tisíce pronájmů. | Foto: CC0 Public domain

Celkem je v Praze 1 podle Blažkové asi 15 000 bytů, ke krátkodobým pronájmům přes internet tedy slouží zhruba každý čtvrtý. Úředníci byty zpravidla kontrolují na popud sdružení vlastníků domů, kde se byty nacházejí. Kromě porušení živnostenského zákona může radnice kontrolovat také to, zda majitel platí místní poplatky. Pochybení v tomto směru letos kontroly nezjistily ani jednou.

Airbnb v Praze drží téměř polovinu ubytovacího trhu. Vláda chce sdílenou ekonomiku regulovat a zdanit

Číst článek

Majitelé bytů mají povinnosti platit Praze 1 místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt 15 korun na osobu a den. Výtěžek si dělí magistrát a městská část. Pokud majitel byt pronajímá opakovaně, musí si také podle zákona zajistit živnostenské oprávnění a platit daň z příjmu.

Radnice o většině pronajímaných bytů neví. Podle mluvčí je k hrazení poplatku evidováno pouze 427 bytů. Kontroly jsou navíc v současnosti komplikované. Pokud majitel byt nenahlásí, musí se o něm úředník nejprve dozvědět a poté musí dokázat, že skutečně jde o krátkodobý pronájem.

Podle starosty městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) se z krátkodobých pronájmů stal výnosný byznys, ze kterého by měla profitovat i městská část a její občané. Pronajímání bytů podle něj navíc způsobuje problémy.

Z Airbnb se stal velký byznys, někteří pronajímatelé zvažují kvůli velké konkurenci odchod

Číst článek

„Musíme chránit naše obyvatele, kteří službou Airbnb trpí. Soužití v budově, kde se neustále střídají cizí osoby a dělají nepořádek, není dlouho únosné. Airbnb musí být regulováno a mít jasná pravidla," uvedl Lomecký. O možné regulaci se v současnosti jedná na úrovni magistrátu i vlády.

Airbnb se svými službami v Praze už vyrovnala objemu obchodu klasických ubytovacích zařízení. Podle vládní analýzy v hlavním městě Airbnb dosáhla ročního objemu obchodu 2,2 miliardy korun. Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 710 000 zahraničních turistů, což je meziroční růst o 59 procent.

Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme