Praha bude mít zřejmě od jara přímé letecké spojení s čínskou Šanghají

Prahu a čínskou Šanghaj zřejmě od jara příštího roku spojí nová přímá letecká linka. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Čínském investičním fóru. Na Pražském hradě se ho účastní stovky byznysmenů a politiků z Číny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, Praha | Foto: Filip Jandourek

Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl, že po rozjezdu přímého leteckého spojení s Pekingem by novou linku Praha - Šanghaj mohl spustit čínský letecký dopravce China Eastern.

Z Prahy se tak podle premiéra stává důležitý dopravní uzel s Čínou.

„Vítám rozhodnutí našich čínských partnerů vybudovat z pražského letiště přepravní uzel Číny pro střední a východní Evropu a Evropskou unii. Je to jedinečná příležitost, a to jak pro letectví, tak pro rozvoj cestovního ruchu a podnikatelskou spolupráci obou zemí,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze probíhá česko-čínské fórum. O čínských investicích mluví prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a analytička ČRo Marie Bastlová

Přímá letecká linka spojuje Prahu s Čínou od září. Do Pekingu létá společnost Hainan Airlines třikrát týdně. Od 2. prosince 2015 se ale bude létat pouze dvakrát týdně, a to v pondělí a v pátek.

Kromě letectví chystají čínští podnikatelé také jiné projekty, například na finančním trhu.

Podle Sobotky by se Česko mohlo stát základnou pro vstup čínských institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v Česku.

Spolupráce ve vědě

Premiér Sobotka by dále uvítal, kdyby obě země víc spolupracovaly ve vzdělávání nebo vědě:

„Naše země disponují velkými kapacitami - propojení vědeckých týmů obou zemí, oblast modernizace, digitalizace průmyslu a další agendy, jako jsou moderní technologie, nanotechnologie nebo ochrana životního prostředí, jsou velmi zajímavými a perspektivními oblastmi spolupráce.“

Fórum může podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého nestartovat novou fázi ve vztazích. Podle něj ale záleží, jaké podmínky Češi vytvoří a jestli podniky budou dobrými partnery pro čínský kapitál:

Tajemník sekretariátu Komunistické strany Číny Tu Čching-Lin (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

„Je dobře, že se vztahy zlepšily. Zatím je ale objem čínských investic velmi malý. Jestli je o to takový zájem, tak bychom měli vytvořit podmínky, aby byl větší. Aby se Čína stala významnějším investorem do české ekonomiky, než je tomu dosud. Vysoká politická účast z čínské strany svědčí o tom, že podpora na čínské straně existuje. Je na nás, abychom se této šance dokázali chopit.“

Čínské investiční fórum pokračuje ve Španělském sále Pražského hradu i odpoledne. S projevy vystoupí čeští ministři, večer pak prezident Miloš Zeman.

Letiště Václava Havla Praha - mimoevropské lety | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme