Vysoké nájmy vyhání lidi za hranice Prahy. Tam ale často chybí třeba místa ve školkách

Až o třetinu nižší ceny nemovitostí a stále ještě snesitelná doba dojíždění za prací. Tato kombinace v poslední době opět zvedá zájem o stěhování do měst a obcí za hranicemi Prahy. Jenže mnohde stále platí, že radnice nejsou na takový zájem připraveny. Nestačí silnice, školky ani třeba čistírny vod a pro malá města to znamená velké investice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říčany za Prahou, vlakem z pražského Hlavního nádraží méně než 30 minut. Právě o bydlení, a také koupi nemovitostí v tomto městě mají lidé stále větší zájem. Na snímku říčanská radnice | Zdroj: Profimedia

Do Říčan je to vlakem z pražského Hlavního nádraží méně než 30 minut. Právě o bydlení a koupi nemovitostí v tomto městě mají lidé stále větší zájem. Hlavním důvodem jsou nižší ceny než v metropoli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Radiožurnálu:

„Určitě nám tady přibývá lidí, stojíme nedaleko bytových domů, které se tady postavily právě v tom období posledních dvou let. Ta čísla jsou nekompromisní. Za poslední rok zhruba tisíc lidí. Teďka se pohybujeme přes 16 tisíc lidí a před časem to bylo 10tisícové městečko,“ říká Radiožurnálu starosta Říčan Vladimír Kořen (Klidné město).

Silniční síť

Město si jako svůj nový domov vybírají hlavně mladé páry a mladé rodiny s dětmi. Jenže s rostoucím počtem obyvatel přibývají i některé problémy. Mezi ty nejčastější patří doprava. Na tak velkou zátěž totiž většina měst v okolí Prahy není připravená.

„Silniční síť prostě nestačí. Říčany jsou pověstné po republice tím, jak těžko se naším městem projíždí, jak těžko se lidé dostanou po D1 do Prahy. Není tam žádné rychlé řešení. My čekáme na dostavbu Pražského okruhu. Druhým problémem je školství. Místa ve školkách nejsou samozřejmostí,“ dodává Kořen.

A tak se v Říčanech staví nejen nová školka, ale třeba se i rozšiřuje čistírna odpadních vod. V průměru tu metr čtvereční bytu vyjde podle dat realitní kanceláře MM Reality na 70 až 85 tisíc. V Praze ale ceny překračují i sto tisíc za metr.

Každý pátý Čech má hypotéku, zájem ale klesá – na vině jsou přísnější pravidla i ceny nemovitostí

Číst článek

O jaké nemovitosti je ve městě největší zájem, vysvětluje ředitel říčanské pobočky MM Reality Jan Bareš: „V Říčanech je obecně silný převis poptávky nad nabídkou. Poptávky máme na všechny kategorie nemovitostí - od malých bytů přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní nemovitosti, pozemky. V nabídce dnes nové byty v Říčanech nenajdete, menší byty půjdou dnes už ke 100 tisícům korun za metr, možná že i víc a větší okolo 80 tisíc korun za metr čtvereční.“

Podobně jako Říčany jsou na tom i další obce v okolí Prahy - třeba Jesenice, Chýně, Hostivice, Černošice nebo Beroun. 

Cena a dopravní dostupnost

Roli v zájmu o mimopražské nemovitosti hraje podle Jana Martiny, oblastního ředitele pro Prahu z realitní kanceláře MM Reality, i regulace hypoték ze strany České národní banky.

„Obecně můžeme říct, že se jedná o lokality v blízkosti hlavního města Prahy, ale velmi často klienti požadují až do vzdálenosti 30 kilometrů. Vzhledem k tomu, že již v metropoli v podstatě nejde sehnat nemovitost, rodinný dům pod hranicí osmi milionu korun a v návaznosti na regule České národní banky a další opatření, je logické že klienti vyhledávají nemovitosti i ve vzdálenějších lokalitách,“ popisuje.

O tom, zda si lidé pořídí nemovitost za Prahou, rozhoduje nejen cena ale i dopravní dostupnost.

Řešením bytové krize jsou i chaty a chalupy. I jejich cena se ale začíná v posledních letech zvyšovat

Číst článek

„Zájem o nemovitosti za Prahou roste v podstatě ve všech lokalitách. Jediné co rozhoduje je alespoň základní občanská vybavenost, anebo dobrá dostupnost do hlavního města, ideálně kombinace obou těchto parametrů,“ říká Jaroslav Nedvěd z realitní kanceláře ReMax Alfa.

Brno i Ostrava

Podobná situace jako v okolí metropole je ale i v blízkosti dalších velkých měst - třeba Brna nebo Ostravy. Podle Daniela Horňáka, hypotečního specialisty společnosti Chytrý Honza, bude trend stěhování mimo velká města i dál pokračovat.

„V současné době zaznamenáváme i výraznější nárůst požadavků developerů na nákup pozemků dál od velkých měst, protože i ceny těchto pozemků jsou pro developera příznivější a výstavba nových nemovitostí tak cenově nahrává klientům, kteří chtějí vlastní bydlení, ale ve velkých městech už si ho nemohou dovolit,“ vysvětluje.

V současné době rostou nové bytové domy třeba v Libčicích nad Vltavou, Uhříněvsi nebo v Jílovém u Prahy.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme