Praha se domáhá po pojišťovnách 1,25 miliardy za vyhořelý Průmyslový palác

Hlavní město Praha je zaskočeno požadavkem, že by mělo prokázat právo na pojistku za vyhořelý Průmyslový palác. Vznesl ho obvodní soud pro Prahu 6, který spor o výši náhrady za zničenou památku odročil na polovinu září. Pojistnou smlouvu se dvěma společnostmi uzavřel totiž nájemce Výstaviště, kterým je Incheba. Pojišťovny Praze dosud vyplatily 181 milionů korun, Praha ale žádá 1,2 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový palác je ústřední a největší dominantou v areálu Výstaviště | Foto: Filip Jandourek

Dnešní soudní stání bylo odročeno, protože hlavní město zatím nedodalo odpovídající podklady, řekla Radiožurnálu místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

„Hlavní město Praha tvrdí, že je oprávněnou osobu z pojistné smlouvy, kterou ovšem samo neuzavřelo. Smluvními stranami byla Incheba Praha a dvě pojišťovny. Jedná se o pojistné plnění za vyhořelý Průmyslový palác. Je na žalobci, aby prokázal, že je oprávněnou osobou a soud teď zkoumá v této souvislosti platnost pojistné smlouvy,“ uvedla Zuzana Barochová.

Náměstek primátora Ivan Kabický očekával, že soud pověří znalce, který by určil výši škody. Zároveň dodal, že metropole má dost argumentů, aby dokázala, že má právo pojistku čerpat.

„Společnost Incheba souhlasila s tím, aby první část té částky 186 milionů byla uvolněna ve prospěch Prahy. Společnost Incheba tímto krokem jednoznačně dala najevo, že nárok Prahy je právoplatný, takže jeden z argumentů tady je, ale soud to zřejmě vyhodnotil jinak a chce ještě další argumenty,“ řekl Ivan Kabický.

Petr Kořínek, Zbyněk Zykmund, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme