Prasat se v Česku chová stále méně, 40 procent vepřového se dováží

Chov prasat se v Česku propadá čím dál hlouběji. Na setkání farmářů ve Žďáře nad Sázavou to dnes řekl šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha. Podle něj narůstají ceny obilovin a dalších vstupů, oproti tomu cena vepřového spíš stagnuje. Farmáři postupně ruší chovy a na náš stůl se zhruba ze čtyřiceti procent dostává vepřové ze zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvířatům se musí podle unijní směrnice poskytnout zábava. Prasata si hrají s barelem.

Zvířatům se musí podle unijní směrnice poskytnout zábava. Prasata si hrají s barelem. | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

„Oni stojí před rozhodnutím, jestli dál rozvíjet chovy nebo je zavřít. Já se obávám, že poměrně významná část z nich se kloní k tomu, že jestli to tak půjde dál, tak to zavřou,“ varuje Martin Pýcha.

„Farmáři čekají na krok ministerstva zemědělství, které dnes předložilo nějakou koncepci, která má hovořit o podpoře živočišné výroby a pokud se k tomu ministerstvo přikloní, tak to bude pro ně signál, že tady ještě může nějaká perspektiva být,“ dodává šéf Zemědělského svazu.

Zatímco před vstupem do Evropské unie se u nás chovaly přes tři miliony prasat, teď už je to jenom polovina.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme