Pravidla pro finanční sektor budou přísnější. Někteří nové regule kritizují

Regulátoři z celého světa se o víkendu dohodli na zpřísnění pravidel jimiž se řídí finanční sektor. Zástupci mnohých bank jejich krok kritizují. Britská bankovní asociace ale považuje takzvaný Basel III za vcelku správný a vyvážený materiál. Rádiu Česko to v Londýně řekl náměstek ředitele této organizace zastupující většinu finančních institucí ze známého globálního finančního centra, Brian Capon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mince | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Myslím si, že je velmi obtížné být konkrétní. Rozumíme tomu, že regulace je třeba. Ale musí být odpovídající a přiměřená. Obecně bych pak řekl, že musí být globální, musí být univerzální. Kterákoli země má právo zajít tak daleko, jak jen si myslí, že je třeba s regulací zajít. Hrozba s tím spojená je, že pokud je výsledek mnohem tvrdší, než ve zbytku světa, pak se to obrátí proti této zemi; proti všeobecnému podnikatelskému prostředí,“ uvedl Capon pro Rádio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Regulátoři z celého světa se o víkendu dohodli na zpřísnění pravidel jimiž se řídí finančí sektor. Více ředitel Britské bankovní asociace Brian Capon.

Takzvaný Basel III - globální regulace, kterou se některé státy pokoušejí různě doplnit, mnozí bankéři kritizují. Podle Capona bude především záležet na oboru podnikání jednotlivých subjektů:

„Lidé na to budou mít odlišné názory. Bude to záležet na tom, v čem podnikají. A také na tom, kde sídlí. Náš obecný pohled je takový, že je to asi vcelku správné; v rovnováze. A já se domnívám, že napříště bude důležité sledovat, jak to funguje. Než se to takříkajíc vytesá do kamene. Bude jinými slovy důležité vše sledovat a případně udělat některé úpravy, ať už půjde o cokoli. A to je přesně to, co budeme dělat my. Budeme vše sledovat a případně zveřejníme svůj názor, ať už bude jakýkoli, na základě toho, jak se věci vyvinou.“

Capon: Počkejme na to, jak se věci vyvinou

Šéf Erste Group Treichl nazval členy rakouské vlády hlupáky za to, že se proti Baselu nepostavili. Otázkou je, zda je to dáno tím, že Erste podniká ve střední a východní Evropě a má tak jiný pohled na věc než velké banky, které sídlí v Londýně a mají globální záběr. Podle Capona i zde záleží na úhlu pohledu.

„Tak my můžeme mluvit pouze o pohledu bank, které jsou zde, které jsou našimi členy. A ten názor zde je takový - i když každá banka má trochu jiný pohled na věc - ten názor je takový, že je to vcelku správné; že jde asi o nejvyrovnanější věc, jaké je v tuto chvíli možné se dočkat. Ale počkejme si na to, jak se věci vyvinou. V ostatních zemích mohou mít na vše jiný názor. Ale my skutečně můžeme věci komentovat pouze z naší vlastní perspektivy,“ zmínil Brian Capon a dodal:


„Myslím si, že se už mnoho a mnoho věcí udělalo. Požadavky na kapitál, na likviditu. Berte to tak, že například britské banky od roku 2007 navýšily kapitál o 150 miliard liber. Což nebylo až tak jednoduché. Snížily dluh ze 70 na 30 procent. A současná kapitálová přiměřenost je v průměru na úrovni 10,8 procenta v porovnání s 6,2 procenty v roce 2007. A to si myslím, že skutečně zásadně řeší problémy, které je třeba řešit. Podobně jako se pracuje na problému známém jako banka příliš velká na to, aby se nechala padnout. To je opět otázka likvidity. A také se pracuje na takzvaných závětích, tedy spořádaných bankrotech, které řeší, co a v jakém pořadí se má dělat, pokud by se něco podobného stalo.“

Václav Pešička, Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme