Pravidla pro prodej v tržnicích budou zřejmě tvrdší

Tržnice nejspíš čeká od příštího roku zpřísnění pravidel prodeje. Hotova je totiž novela zákona, podle které budou muset provozovatelé tržnic vést podrobnou evidenci o všech obchodnících, kteří v areálu zboží nabízejí. To by mělo hlavně zjednodušit kontrolu a postih nepoctivých obchodníků, ale také omezit prodej bezcenných padělků značkového zboží. Novelu by ve středu měla projednat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánky s oblečením | Foto: Pavel Novák

Teď to mají kontroloři na tržištích těžké - jen co se objeví u prvního stánku, od těch dalších, pokud není všechno v pořádku, majitelé zmizí a uniknou tak pokutě. "V podstatě 95 procent trhovců v momentě, kdy začíná kontrola, utíká od svých stánků, ponechává tam zboží. To se pak musí skladovat na náklady jednotlivých měst a úřadů," popisuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Opuštěné zabavené zboží, třeba padělky, totiž musí převzít příslušný obecní úřad a rok skladovat. Teprve po této lhůtě může radnice rozhodnout o propadnutí věci. Chystanou novinkou, kdy správce tržiště bude muset vést údaje o všech prodejcích, lze všem komplikacím předejít a viníka pokutovat. Miliónová sankce jinak hrozí i správci.

Česká obchodní inspekce novelu zákona vítá, stejně tak i Sdružení obrany spotřebitele. "Nebude záležet pouze na tom, co říká zákon, ale bude záležet i na spotřebitelích, aby nenakupovali u prodejce, který neuvádí základní identifikační údaje," připomíná mluvčí organizace Ivana Picková.

Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme