Pražská burza dosáhla nejlepšího výsledku za téměř pět let

Pražská burza ve středu vykázala nejlepší výsledek za téměř pět let, když index PX dosáhl 1064,10 bodu. Výše byl naposledy v lednu 2013, a to na zhruba 1066 bodech. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Ke středečnímu posílení burze pomohl hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ a bankovních emisí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burzovní palác Praha, hlavní vchod

Burzovní palác Praha, hlavní vchod | Foto: Eva Odstrčilová

Index pražské burzy roste vytrvale s menšími výkyvy od konce loňského roku. Letos v dubnu tak po dlouhé době překonal hranici 1000 bodů. Pod ní se nacházel od září 2015, v polovině loňského roku se krátkodobě propadl pod 800 bodů.

Pozitivní dopad růstu

Hlavním důvodem je široce založený hospodářský růst v regionu, který má pozitivní dopad na výrobní marže, poptávku po úvěrech a na výhled úrokových sazeb, řekl ČTK analytik České spořitelny Petr Bártek. Například akcie Unipetrolu díky vysokým rafinérským maržím od roku 2013 vzrostly asi o 100 procent.

Agentura Moody´s: Výsledky voleb nahrávají podnikatelům. Firmám se ulehčí hlavně papírování

Číst článek

Vývoj v nejbližších týdnech bude podle něj záležet na tom, jak dopadne výsledková sezona. Společnosti, které doposud představily čísla za tři čtvrtletí - O2, CME a Unipetrol - zatím potvrdily či překonaly optimistická očekávání. Bankovní tituly by mělo podpořit očekávané zvýšení úrokových sazeb ČNB, dodal.

Polepšily si akcie ČEZ

Ve středu zpevnily asi dvě třetiny ze 14 hlavních emisí pražské burzy. Akcie ČEZ, které dosáhly největšího objemu obchodů, si připsaly 0,39 % na 460 korun. Další z nejobchodovanějších emisí, akcie bankovní skupiny Erste, zdražila o 2,32 % na 979 korun.

Polepšily si i cenné papíry Moneta Money Bank a Komerční banky. Akcie Monety posílily o 0,46 % na 75,75 koruny a akcie Komerční banky o 1,36 % na 967 korun. Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, a to o 3,95 % na 16 724 korun.

Česká měna ve středu stagnovala k euru a posílila vůči dolaru. Koruna proti předchozímu závěru zpevnila k dolaru o devět haléřů na 21,68 Kč/USD. K euru zůstala beze změny na 25,60 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme