Pražská burza otevřela nový trh START. Je určen pro malé a střední podniky

Burza cenných papírů Praha otevírá nový trh. Jmenuje se START a pro peníze si na něj mohou přijít malé a střední podniky. Nový trh by mohl částečně vykrýt potíže, které malým a středním firmám přináší nižší ochota bank půjčovat peníze. Podobný systém už funguje například na burze cenných papírů v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská burza | Foto: Marián Vojtek

Generální ředitel Pražské burzy Petr Koblic na Rádiu Česko vysvětlil, že nový trh START až na některé rozdíly prakticky funguje velmi podobně jako velký hlavní trh burzy.

„Rozdíl je v tom, že na tento trh, kam si myslíme, že by měly nastupovat hlavně menší a střední firmy, není potřeba tak složitá dokumentace, není potřeba utrácet tolik za právní služby a role investiční banky je o něco intenzivnější, tedy že přebírá do určité míry záruky za ‘byznysplán‘ podniku, který přichází pro peníze,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Burza cenných papírů Praha vytvořila speciální trh s názvem Start, Na podrobnosti jsme na Rádiu Česko zeptali generálního ředitele Pražské burzy Petra Koblice.

Malé a střední podniky, které by chtěly na trh START vstoupit, musí podle něj mít primárně transparentní účetnictví. Nemusí však podle něj mít účetnictví podle mezinárodních účetních standardů, ale stačí podle českých.

„Což je rozdíl třeba od regulovaného velkého trhu. A musí se zalíbit některé investiční bance, tedy některému členu Burzy cenných papírů natolik, aby byl ochoten s nimi připravit ten informační dokument a hlavně se musí zalíbit investorům, které naši členové obhospodařují,“ dodal.

Regulace minimálního množství emisí, které musí dát firmy k dispozici, podle Koblice START nemá. „Bude to záležitost apetitu našich členů až do jaké malé emise chtějí jít. Očekávám, že to bude v jednotkách desítek milionů korun. Nicméně dovedu si představit, že náhled jednotlivých obchodníků bude rozdílný,“ uvedl.

Společnosti běžně obchodované na burzách musí dopodrobna každý čtvrt rok případně pololetí reportovat své výsledky. Na trhu START je tato povinnost roční, upozornil Koblic.

„Ale co je tady navíc, a čímž jsme chtěli posílit důvěryhodnost a informovanost o jednotlivých emisích, je to, že garant, člen burzy, který tuto firmu přivádí, musí minimálně jednou za rok vypracovat analytickou zprávu o hospodaření svého klienta,“ přiblížil.

Martina Mašková, Barbora Kreuzerová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme