Pražská burza skončila na nejvyšší hodnotě za 16 let. Nejlépe si vedla Erste Bank

Pražská burza v úterý uzavřela na nejvyšší hodnotě od poloviny června 2008, tedy nejsilnější za posledních téměř 16 let. Index PX posílil o 0,49 procenta na 1564,82 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní domy. Dařilo se Erste Bank, Komerční bance a Moneta Money Bank. Naopak cenné papíry energetické společnosti ČEZ oslabily. Vyplývá to z údajů o obchodování na webu burzy. Česká koruna v úterý posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie (ilustrační foto)

Akcie (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Z 11 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX jich šest uzavřelo úterý obchodování se ziskem. „Objem obchodů byl nadprůměrný, zhruba 730 milionů korun, z toho přes 600 milionů korun obstaraly bankovní tituly,“ komentoval výsledky analytik Wood & Company Vladimír Vávra.

Dluh Česka vzrostl v prvním čtvrtletí na rekordních 3,22 bilionu korun

Číst článek

„Dle počtu zobchodovaných akcií byly dnes nejúspěšnější akcie Monety. Ty se totiž obchodují s nárokem na dividendu, kterou dnes valná hromada banky odsouhlasila ve výši devět korun na akcii,“ doplnil komentátor. Moneta Money Bank rostla o 0,98 procenta na 103 korun.

Akcie Erste Bank si polepšily o 1,36 procenta na 1115 korun a podle analytika KB Bohumila Trampoty se tak Erste stala nejvíce obchodovaným titulem s podílem téměř 40 procent na celkovém objemu burzy. Komerční banka připsala 1,04 procenta na 872 korun.

Dařilo se také pojišťovně VIG, která si polepšila o 0,95 procenta na 745 korun. Akcie firmy Photon Energy, která se zabývá výstavbou a provozováním fotovoltaických elektráren, získaly 0,44 procenta na 45,60 korun.

Energetická skupina ČEZ, která klesá pět dnů v kuse, skončila úterní obchodování se ztrátou 1,16 procenta na 855 korun. Nedařilo se ani tabákové společnosti Philip Morris, která odepsala 0,88 procenta a obchodovala se za 15 840 korun. Akcie zbrojařské firmy Colt odepsaly 0,32 procenta na 628 korun. Nápojářská firma Kofola stagnovala na úrovni 273 korun.

Koruna vůči euru posílila o tři haléře na 25,25 Kč/EUR, k dolaru o 14 haléřů na 23,61 Kč/USD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme