Index PX pražské burzy přesáhl 1200 bodů. I přes pandemii se tak stala nejsilnější za deset let

Pražská burza ve středu překročením hranice 1200 bodů dosáhla nejsilnější úrovně za posledních deset let. Index PX proti úterku stoupl o 0,37 procenta na 1200,60 bodu. Vyšší byl naposledy 25. července 2011. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodování s akciemi na burze (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Nahoru burzu při středečním obchodování táhly především cenné papíry Komerční banky, které dosáhly největšího objemu i nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí pražské burzy. Zdražily o 2,18 procenta na 797 korun.

Bitcoin: Cena kryptoměny opětovně roste, v pondělí překročila 39 000 dolarů

Číst článek

„Přičemž se zdá, že investoři konečně začínají doceňovat dividendový potenciál banky poté, co ECB (Evropská centrální banka) koncem minulého týdne dle očekávání neprodloužila své moratorium pro výplatu dividend evropských bank,“ komentoval posílení akcií Komerční banky makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Z nejobchodovanějších akcií si polepšily také třeba cenné papíry energetické firmy ČEZ, a to o 0,25 procenta na 597,50 koruny.

Burza ve středu posílila i navzdory tomu, že více než polovina hlavních emisí oslabovala nebo stagnovala. Nejvíce se propadla cena akcií firmy Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Cenné papíry společnosti zlevnily o 2,27 procenta na 43 korun.

Dopad koronavirové pandemie

Pražská burza zaznamenávala loni a letos značné výkyvy v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu se ale po výskytu prvních případů nákazy a zavedení vládních omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování postupně index propadl až na 690 bodů.

Vláda schválila memorandum s ČEZ o gigafactory. Továrna má zaměstnat 2300 lidí

Číst článek

Loni v létě burza posílila skoro k hranici tisícovky bodů, ale podzimní druhá vlna epidemie přinesla další propad zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů. Následoval však opět nárůst počtů nakažených spojený s kolísáním burzovního indexu. V poslední době epidemie znovu zpomaluje.

Česká měna ve středu zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna posílila k 17.00 oproti předchozímu závěru vůči euru o devět haléřů na 25,60 Kč/EUR a k dolaru o tři haléře na 21,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme