Část domácností si připlatí za elektřinu. Pražská energetika odhaduje růst cen kolem 50 korun za měsíc

Pražská energetika zvýší od poloviny května asi čtvrtině domácností, kterým dodává elektřinu, její cenu. Cena proudu v průměru stoupne o necelých pět procent včetně distribuce a daně. Tři čtvrtiny lidí, kterých se zdražení bude týkat, si připlatí do 50 korun za měsíc. V pátek to řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Důvodem podle něj je pokračující růst velkoobchodních cen na trhu. Klientů, kteří mají ceny zafixované, se změna netýká.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektroměr (ilustrační foto) | Foto: Gerd Altmann | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Týká se jen některých vybraných produktů, které byly nastaveny na loňské úrovni velmi nízko. A právě u nich už nás vliv nákupní ceny - té ceny, která je na trhu na burze, nutí k této úpravě,“ uvedl Holubec. Na Pražské energetické (PRE) burze činí v současné době cena elektřiny pro rok 2020 kolem 53 eur (asi 1360 korun) za megawatthodinu, meziroční nárůst je o více než 40 procent.

Silný vítr na Vysočině omezil dodávky elektřiny, vyvrácené stromy komplikují dopravu na D1

Číst článek

Kvůli růstu velkoobchodních cen už v posledních měsících přistoupili ke zvýšení cen pro zákazníky prakticky všichni dodavatelé, někteří i opakovaně. „Musím podotknout, že v ruku v ruce s dnešním oznámením jdou naše akční nabídky. Lidé mohou zvolit výhodné tarify jak na elektřinu, tak na plyn a navýšení vykompenzovat,“ dodal Holubec.

Zisky rostly

Skupině Pražská energetika, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, stoupl předloni meziročně zisk po zdanění o 7,6 procenta na téměř tři miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 2,3 procenta na 19,4 miliardy korun. Pražská energetika dodává elektřinu necelým 500 000 domácností a zaměstnává asi 1400 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny.

Silný vítr ve Finsku trhal rekordy i zlevňoval elektřinu. Její cena klesla na desetinu

Číst článek

Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří kromě firmy PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, například také společnost PRE Distribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok. Další dceřinou společností je firma eYello CZ, jenž pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, nebo společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích. Skupina PRE provozuje i mobilního operátora PREmobil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme