Pražskému Letišti Václava Havla po letním poklesu v září přibyli pasažéři

Letiště Václava Havla v září odbavilo víc lidí než ve stejném období loni. Počet cestujících se zvýšil o více než 11 tisíc, to znamená o jedno procento víc. Po letních měsících se tak ruzyňské letiště vrátilo k růstu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Největší podíl na tom podle deníku E15 má Egypt. Lidé se tam totiž už tolik nebojí létat a země se tak vrátila mezi oblíbené turistické destinace. Kromě Egypta se nejvíc zvyšoval zájem o Řecko, Itálii a Velkou Británii.

Celkově rostoucí čísla dokládají i cestovní kanceláře. Některé zaznamenaly až pětinové zvýšení poptávky po leteckých zájezdech.

Zvýšený zájem o Egypt ale neznamená, že by se do Egypta létalo stejně, jako před začátkem arabského jara. Cestovní kanceláře se shodují, že tuto destinaci se v letošní zimě nepodaří úplně nahradit jinou zemí. Egypt je totiž relativně blízko a poměrně levný.

Největší vliv na letní úbytek cestujících měla krize na Ukrajině. Pražské Letiště Václava Havla vykázalo o letních prázdninách úbytek cestujících o 1,5 procenta. Podle statistik letišti konkrétně v červenci meziročně ubylo 23 tisíc cestujících a v srpnu 17 tisíc.

Pro letiště ale bude těžké celkový růst udržet. Ubývá totiž zájem o pravidelné linky. Ty jsou přitom jeho hlavním zdrojem příjmu.

Charterové lety, které využívají právě cestovní kanceláře, naopak přibývají. A nejen v Praze - i letiště v Brně na nepravidelných linkách odbavilo od května do srpna o 14 procent pasažérů víc než loni. Nejčastěji se pak létalo do turecké Antalye.

Letiště Václava Havla | Foto: Michal Jindra

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme