Pražský Tančící dům je na prodej. Konkrétní částka se zatím neví

Tančící dům, jedna z nejznámějších architektonických budov v Praze, je na prodej. Podle makléřů může jít o nejvýznamnější realitní obchod současnosti, ale konkrétní částka, za kterou by mohl být dům prodán, zatím není známá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tančící dům na Rašinovo nábřeží v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Podle deníku E15, který zprávu o prodeji Tančícího domu přinesl, se cena bude pohybovat v řádu stovek milionů korun.

Společnost Jones Lang LaSalle potvrdila, že ve zvažované transakci figuruje jako poradce. Vlastník Tančícího domu CBRE Global Investors zvažuje prodej nemovitosti v souladu se svojí strategií.

Jeho hodnota se podle makléřů určuje podobně jako při sestavování ceny jiných velkých nemovitostí. Hlavní je hodnota pozemku, odborníci dále sledují stav a velikost nemovitosti a zaměřují se i na kvalitu životního prostředí, ve kterém se budova nachází.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji Tančícího domu informoval Jan Beneš

„U takto známých staveb je i hodnota takzvaného genia loci, která je ovšem jen velice špatně vyčíslitelná. Nemovitosti podobného charakteru se nabízejí spíše výjimečně, obchoduje se s nimi standardním způsobem, jako je u podobných nemovitostí obvyklé,“ vysvětluje makléř společnosti Remax Jan Zachystal.

V čem se prodej Tančícího domu liší od běžných nemovitostí, je doba, po kterou může být v nabídce. Zatímco u činžovních domů ji makléři odhadují na několik měsíců, u Tančícího domu to může být i několik let.

S těmito budovami obchodují hlavně investiční skupiny. Jestli to bude i v tomto případě, se teprve ukáže.

V současnosti je v Tančícím domě kavárna, restaurace a kanceláře. Podle architektů se tyto budovy navrhují s konkrétním záměrem a většinou pro komerční využití.

Podle deníku E15 je možné, že dosavadní vlastník Tančícího domu nabídne stavbu třeba mecenášům umění, kteří by v domě mohli vybudovat galerii nebo muzeum architektury. Ziskovost nebo návratnost ale v takovém případě bude zřejmě podle odborníků menší, než kdyby v budově byly jenom kanceláře.

„Jeho přeměna na objekt pro výstavy závisí na investorovi, který ho pořídí, a samozřejmě na dohodě s autory projektu, což je Frank Gehry a Vlado Milunič,“ říká předseda České komory architektů Josef Panna.

Jan Beneš, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme